Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yakın Doğu KKTC'yi dünyaya 'tanıttı'

Giriş Tarihi: 17.1.2013

1 milyar $'lık Yakın Doğu Üniversitesi, KKTC'yi bilim ve sanatta dünyaya tanıtan önemli projelere imza atıyor. Kampus dev yatırımlarla bölgenin sağlık üssü oldu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC) yatırımlarıyla Lefkoşa'yı adeta bir bilim şehrine dönüştüren Yakın Doğu Üniversitesi, bölgenin sağlık merkezi olma yolunda ilerliyor. Dört bin dönümlük kampus alanına ünlü ekonomi dergisi Forbes'un 1 milyar dolarlık değer biçmesi, üniversitenin büyüklüğünü de ortaya koyuyor. Ortadoğu'nun bilim ve sağlık merkezi olma hedefiyle yatırımlarını yapan üniversite 16 fakülte, 6 yüksekokul ve 83 bölümüyle 70'ten fazla ülkeden öğrenci ağırlıyor. Bu yıl 21 bin 700'e ulaşan öğrenci sayısı her dönem artıyor.

BÜYÜK PATLAMAYA DESTEK
Üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. İrfan Günsel, saniyede 12 trilyon işlem yapan 'süper bilgisayar' ile asrın deneyi Bing Bang'e (büyük patlama) destek verdiklerini belirtti. Günsel, "KKTC ülke olarak tanınmıyor ama süper bilgisayar sayesinde 30 ülkeyle birlikte bu büyük deneyde yer aldık. Bu sayede bilimin politik engelleri aşabildiğini kanıtladık. Ayrıca robot futbolunun dünya kupası olarak da bilinen RoboCup 2012'ye de katıldık" diye konuşuyor.

3 MİLYONLUK BÜTÇEYLE CANNES'A GİRDİ
Üniversitenin İletişim Fakültesi öğrencileri de uluslararası çapta bir başarıya imza attı. Fakülte Yakın Doğu Haber Ajansı, gazetesi, televizyonu ve radyosunun yayınlarını yönetiyor. Buranın bir başka önemli projesi de sinemayla ilgili. 65. Uluslararası Cannes Film Festivali'nde gala gösterisi yapılan "Kod Adı Venüs" adlı sinema filmi hem yönetim hep de oynayan öğrencilerden büyük övgü aldı. 3 milyon TL bütçe ayrılan film, Türkiye ve Avrupa'da vizyona girdi.

BÖLGENİN EN BÜYÜK HASTANESİ
Kampusta bölgeninn büyük eğitim- araştırma hastanesi ve sağlık kompleksi de kampus içinde yer alıyor. Dr. Günsel, Rum ve İngilizler'in de burada tedavi olduklarını söylüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yakın Doğu KKTC'yi dünyaya 'tanıttı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN