Üstün yetenekli öğrencilere özel öğretmenler verilecek

Üstün zekâlı öğrencileri yetiştirecek öğretmenler düzenli olarak hizmet içi eğitim alacaklar

Giriş Tarihi: 30.1.2013
Milli Eğitim Bakanlığı, üstün yetenekli öğrencilerin eğitimi için uygulanacak programı netleştirdi. Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürü Ömer Balıbey, öğretmen yetiştirme programı içersinde en başarılı olan öğretmenlerin üstün zekâlı çocukları ve ailelerini eğitmek için görevlendirileceğini söyledi. Yeni Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı'ya sunulan ve önümüzdeki öğretim yılında başlaması beklenen programın ana başlıkları şöyle:
Üstün zekâlı öğrencileri yetiştirecek öğretmenler düzenli olarak hizmet içi eğitim alacaklar.
Öğrencinin velisi çocukları ve aldığı eğitim konusunda bilinçlendirilecek.
Üstün zekâlı öğrencilere zekâ testi yerine gelişim testleri uygulanacak.
Öğrencilerin Bilim Sanat Merkezlerinden ve Rehberlik Araştırma Merkezlerinden yararlanması sağlanacak. Eğitim programları başarılı ve zayıf oldukları yeteneklerine göre düzenlenecek.

SINIF ATLAMA

İlkokul düzeyindeki öğrencilerin kendi akranlarıyla ayrıştırılmaması sağlanacak.
Ancak hafta içi ve hafta sonu yetenekleri doğrultusunda destek eğitimi almalarının önü açılacak.
Genel zihinsel yetenek, özel akademik yetenek, liderlik, yaratıcılık, görsel ve işitsel sanatlar ve psiko-motor yetenekler şeklinde sınıflandırma ilkokul düzeyinde yapılacak.
İlkokulda sınıf yükseltme bir kez yapılacak. Ortaokuldan itibaren 'yetenek atölyeleri' kurulacak. Bu kademede de sınıf yükseltme bir kez yapılacak.
Liseden itibaren ise üstün yetenekli öğrencilerin üniversiteden ders alabilmeleri ve liseyi erken bitirebilmelerine olanak verilecek.
Yetiştirilen öğretmenlerle öğrencilere koçluk desteği verilecek. Uzaktan eğitim almaları sağlanacak. Ayrıca lisenin son iki sınıfında yatılı özel okullarda eğitimlerini sürdürmeleri sağlanacak. Dünyada bir milyon kişiden ancak 10-15 kişinin üstün zekalı olduğu belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üstün yetenekli öğrencilere özel öğretmenler verilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN