Savaşın acısına kurslar merhem oluyor

Ülkelerindeki iç karışıklıktan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Akçakale'deki çadır kente yerleştirilen 5 bin Suriyeliye, Türkçe, İngilizce ve dikiş nakış gibi alanlarda kurslar veriliyor. Ayrıca isteyen Suriyeliler'e Kur'an-ı Kerim öğretiliyor.

Giriş Tarihi: 2.2.2013 17:05
Yaklaşık 28 bin Suriyelinin barındığı Akçakale'deki Süleyman Şah Konaklama Tesisi'nde yeme, içme, barınma, sağlık ve sosyal hizmetlerin verilmesinin yanı sıra mesleki eğitim kursları da düzenleniyor.

Buradaki kurslara katılan sığınmacılar, ülkelerinde yaşanan olumsuzlukları unutmaya çalışırken, kendilerini geliştirme fırsatı da buluyor.

''Kurs için 25 çadır ayrıldı''

Süleyman Şah Konaklama Tesisi eğitim işleri koordinatörü Mehmet Ali Erat, Suriyeliler için 25 çadırda verilen Türkçe, İngilizce, Kur'an-ı Kerim, dikiş nakış kurslarına yaklaşık 5 bin kişinin devam ettiğini söyledi.

Kursiyerlerin her türlü eğitim ve kırtasiye malzemelerini karşıladıklarını aktaran Erat, özellikle Türkçe okuma yazma kursuna aşırı ilgi olduğunu ifade etti.

Suriyelilerin kendilerine yapılan hizmetler nedeniyle Türk halkına ayrı bir ilgi duyduğunu aktaran Erat, şunları kaydetti:

''Suriyeliler, Türkiye'ye sempati duydukları için Türkçe öğrenmek istiyorlar. Kamptaki koşullardan ve hizmetlerden çok memnunlar. Kurslarımızda yaklaşık 200 Suriyeli gönüllü öğretmenimiz var. Talepte bulunan Suriyeli öğretmenler de var. Ancak biz özellikle üniversite mezunu ve öğretmenlik tecrübesi bulunanları tercih ediyoruz.''

''Olumsuzluklardan uzaklaşıyorlar''

Dikiş nakış kursu eğitmeni Oya Demir, kursa 85 Suriyeli kadının katıldığını söyledi.

Kurslara ilginin fazla olduğunu aktaran Demir, kursun kapasitesini artırmayı planladıklarını belirterek, ''Suriye'de yakınlarını kaybeden ve üzüntü yaşayan bazı kadınlar kurslar sayesinde olumsuzluklardan uzaklaşıyor. Kurslar savaşın acılarını unutmada adeta bir çeşit merhem oluyor'' dedi.

Suriyeli öğretmen Salah İbrahim de lise çağındaki öğrencilere gönüllü olarak İngilizce ve Fransızca dersleri verdiğini söyledi.

Türkiye'yi çok sevdiklerini ve saygı duyduklarını dile getiren İbrahim, bu süreçte Türkiye'de bulunmaktan duyduğu memnuniyetini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savaşın acısına kurslar merhem oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN