Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversite kapıları liselilere açılıyor

MEB'le üniversiteler arasında imzalanacak protokolle, lise öğrencileri, üniversitelerin kütüphane ve sosyal faaliyetlerinden yararlanıp, ortak projeler geliştirebilecekler

Giriş Tarihi: 20.2.2013
Üniversiteler, kapasitelerinin tam olarak değerlendirilmesi ve toplumla içli dışlı olmaları için Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki öğretmen ve öğrencilere açılıyor. Projeye göre, üniversite adayı öğrenci programı ile son sınıf öğrencilerinin üniversitelerde derse girmesi mümkün olacak. Akademik kadrolar, öğretmenlerin zümre toplantılarına katılacak ve destek verecek. Öğretmenler üniversitedeki yüksek lisans veya doktora programlarından öncelikli ve etkin olarak yararlandırılacak.

81 İLDE BAŞLATILACAK

Bu proje ile üniversitelerin toplumla içli dışlı olması hedefleniyor. Proje kapsamında, il milli eğitim müdürlükleri ile üniversiteler arasında protokoller yapılıyor. İlk protokol Ankara'daki üniversitelerde gerçekleştirildi. İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, bakanlığın başlattığı bu uygulamanın gençlerin yetişmesine büyük yarar sağlayacağını, önümüzdeki günlerde İstanbul'da bulunan üniversitelerle protokoller yapılarak, öğrencilerin üniversitelerden yararlanmasının sağlanacağını söyledi. Uygulama 81 ilde gerçekleştirilecek. Bakanlık bu proje ile okullarda eğitimin niteliğini geliştirmek, öğrencilerin öğrenme başarılarını artırmak ve lise öğrencilerinin ileri düzeyde öğrenim görmesini amaçlıyor.

BİLİMSEL ARAŞTIRMA YAPABİLECEKLER
Hayata geçirilen proje kapsamında lise öğrencileri, öğretmenleri ve okul yöneticileri üniversite kütüphanesinden ve sosyal faaliyetlerinden yararlanacak. Lise öğretmenleri çalışmalarını üniversitede yapabilecek. Üniversite öğrencisi ve lise öğrencisi birlikte ortak projeler geliştirebilecek. Üniversite öğrencileri, okulları bilimsel araştırmalar için bir laboratuvar olarak kullanabilecek. Akademisyenler ile öğretmenler ortak işbirliği içerisinde bilimsel araştırmalar yapabilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversite kapıları liselilere açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN