Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rotayı Uzakdoğu'ya çevirdi

Giriş Tarihi: 21.2.2013

15 yılda 500 milyon dolarlık yatırım yapan Kadir Has Üniversitesi, dünyanın önde gelen okullarıyla işbirliğini sürdürüyor. Dünya ekonomisinin Doğu'ya kaymasıyla Asya'ya yönelen kurum, öğrencilerini Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'ne gönderecek

Eğitim sektöründe 15 yıllık deneyime sahip olan Kadir Has Üniversitesi gözünü yurtdışına dikti. İlk kampusunu Haliç'teki eski Cibali Tütün Fabrikası arazisine kuran okul, 15 yılda 500 milyon doları aşkın yatırım yaptı. Selimpaşa ve Bahçelievler'de yaptığı yeni yerleşkelerle İstanbul'da yaygınlaşan Kadir Has, küresel bir eğitim kurumu olma hedefiyle yurtdışı işbirliklerini artırıyor. Eğitim dili İngilizce olan kurum öğrencilerine dünyanın dört bir yanında eğitim deneyimi yaşatıyor.

HONG KONG'DA BİLİM
Kadir Has, dünyada ilk 100'e giren üniversite ve araştırma merkezleriyle işbirliği çerçevesinde öğrenci değişim programları, çift diploma ve yaz okulu imkânı sunuyor. Yurtdışından gelen öğrencilerden de büyük talep gören kurumun bu alandaki son atağı ise Uzakdoğu oldu. Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Hong Kong University of Science and Technology) Mühendislik Fakültesi'yle öğrenci değişimi ve ortak araştırma anlaşmasına imza atan Kadir Has, bölgedeki çalışmalarını diğer ülkelere de yaymayı hedefliyor.

İLK VE ORTA ÖĞRETİME YATIRIM ARTACAK
Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Can Has, Türkiye'de yüksek öğretimin gittikçe daha da önem kazandığını dile getirerek, "Sektör 2030'a kadar büyük bir dinamizmle büyümeye devam edecek. Eğitim gelirlerinin önümüzdeki yıllarda Türkiye ekonomisi için önemli bir girdiye dönüşeceğini tahmin ediyoruz" dedi. 2030'da sadece Türkiye'de değil dünyada da güçlü işbirlikleriyle çok boyutlu bir eğitim kurumu haline gelmeyi hedeflediklerini anlatan Has, "Bizi topluma hizmet projelerinin odağında sıklıkla göreceksiniz. Kadir Has Vakfı olarak üniversitenin yanı sıra ilk ve orta öğretimde de yatırımlarımızı geliştirmeyi planlıyoruz" diye konuştu.

AMFİLER LİSELİLERE AÇILDI
Kadir Has Üniversitesi lise öğrencilerine de meslek tercihlerinde destek veriyor. Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın, amfilerini liseli öğrencilere açtıklarını belirterek, öğrencilerin burada öğretim üyeleriyle tanıştığını ve meslekler hakkında bilgi aldıklarını belirtti. Öğrencilere ayrıca hangi alana yatkın olduğunu ortaya koyan ücretsiz testler de yapılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rotayı Uzakdoğu'ya çevirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN