Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fatih'ten kansere kökten çözüm

Giriş Tarihi: 28.2.2013

Fatih Üniversitesi Biyomedikal Enstitüsü, kansere umut olacak bir çalışmaya imza atıyor. Kanserli hücreleri baskı altına alarak büyümelerini ve çoğalmalarını engellemeyi amaçlayan projeye TÜBİTAK'tan da destek geldi

Fatih Üniversitesi Biyomedikal Enstitüsü, çağın hastalığı olarak bilinen kansere karşı yeni bir yöntem geliştirmeye hazırlanıyor. Enstitü, geleneksel yöntemlere alternatif bir tedavi biçimi geliştirmek üzere kolları sıvadı. Tedavi, kansere dönüşebilecek hücreleri baskı altında tutup büyümeve çoğalmalarını engellemeyi amaçlıyor.

DERİ DE ETKİLİ

TÜBİTAK Ulusal Genç Araştırmacı Kariyer Geliştirme Programı kapsamında desteklenen projenin öncülüğünü Fatih Üniversitesi Biyomedikal Mühendislik Enstitüsü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Haşim Özgür Tabakoğlu yapıyor. Çalışmaları 36 ay sürecek projenin bütçesi yaklaşık 225 bin TL. Projede çeşitli nano parçacıkların geliştirilmesiyle özellikle kanserin tedavisine yönelik farklı bir uygulama hedefleniyor. Nano parçacıkların içerisine hapsedilen moleküller, vücutta belirli bir bölgede toplanıyor. Sadece o bölgede etkili oluyor. Yrd. Doç. Dr.Haşim Özgür Tabakoğlu, kullanılacak metodun cilt kanseri ve derine inmemiş bölgelerde etkili olacağını belirtti. Tabakoğlu, tedavi yöntemini şöyle anlattı: "Işıkla o bölgeyi uyararak kanserli hücreleri sağlıklı hücrelere zarar vermeden öldürmeyi planlıyoruz. Bilinen tedavilerde kanserli bölgeyi kesip alma, X-ray gibi ışınları yöntemleri var. Bizim geliştirdiğimiz yöntemin hem tedavi süresi daha kısa, hem de verebileceği zarar yok denecek kadar az."

SAHTE SÜTÜ AYRIŞTIRIYOR
Fatih Üniversitesi gıda alanındaki çalışmalarıyla da ön planda. Özellikle yoğun tüketilen sütle ilgili deneyler yapılıyor. Projenin başında Genetik ve Biyomühendislik Bölüm Başkanı Doç.Dr. M. Fatih Abasıyanık bulunuyor. Geliştirilen yöntemle sütün içeriği belirlenebiliyor. Bu sayede gerçek sütle sahtesi ayırt edilebiliyor.

AKADEMİK HİZMET SUNUYOR
Türkiye'nin ilk ve tek BiyoNano Teknoloji Ar-Ge Merkezi'ne sahip olan Fatih Üniversitesi fen, mühendislik ve tıp alanında çalışanlara ve kurumların Ar-Ge bölümlerine kapılarını açtı. Üniversite bünyesinde açılan "Biyo ve Nano Teknoloji Mühendisliği Yüksek Lisans ve Doktora Programı" da Türkiye'de ilk olma özelliğini taşıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fatih'ten kansere kökten çözüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN