Bozdağ: Dünyanın en büyük gücü ne para ne maden

Giriş Tarihi: 1.3.2013 21:17

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ''Dünyanın en büyük gücü para değil, madenler değil, dünyanın en büyük gücü bilgidir. Bilgiye sahip olan bilgiye hükmedenler her şeye sahip olabilirler, her şeye hükmedebilirler'' dedi.

Bozdağ, Bozok Üniversitesi'nin (BÜ), Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 7. kuruluş yıl dönümü etkinliklerinde yaptığı konuşmada, üniversitenin kuruluşunda ve gelişmesinde hayırsever iş adamları Erdoğan Akdağ ve Bilal Şahin'in çok emeği geçtiğini kaydetti.

BÜ'nün her geçen gün geliştiğini, yeni fakültelerle öğrenci sayısını artığına dikkati çeken Bozdağ, üniversiteye katkıda bulunanlara teşekkür etti.

Dünyanın en büyük gücünün bilgi olduğunu vurgulayan Bozdağ ''Dünyanın en büyük gücü para değil, madenler değil, dünyanın en büyük gücü bilgidir. Bilgiye sahip olan bilgiye hükmedenler her şeye sahip olabilirler, her şeye hükmedebilirler. Bilgiye sahip olamayanlar, bilgiyi üretemeyenler de bir takım imkanlara sahip olsalar bile, her zaman bilgiyi üretenlere karşı boynu bükük olurlar. Bugün güçlü olan ülkelere baktığınız zaman, petrolleri olan, madenleri olan ülkelerden öte bilgi üreten, bilgi sahibi olan ve bilgiye hükmeden ülkeler olduğunu görüyoruz. Türkiyemizin de bilgiye sahip insanların bilgiyi üreten üniversitelerin bilim yuvalarının olduğu güçlü bir ülke olması lazım. Bunu yapabilmek için de bu alana ciddi yatırımlar yapmamız lazım. Ciddi destekler vermemiz lazım ki yol alalım'' dedi.

Üniversite sayısı 170'e yükseldi-

Türkiye'de 1970'li yıllara kadar Türkiye'nin üç ili dışında, üniversitesi olmayan bir ülke konumunda olduğunu anlatan Bozdağ, ''70'li yıllardan sonra üniversite sayıları artmaya başlıyor. Ama bakın 2002'ye geldiğimizde Türkiye'nin üniversite sayısına baktığımızda 72 tane üniversite olduğunu görüyoruz. Olan üniversiteler de belli merkezler toplanmış durumda. Amerika'ya baktığımız zaman 5 bin üniversitenin olduğunu görüyoruz. Amerika'nın ve Türkiye'nin nüfusuna üniversite sayısını oranladığınızda geldiğimiz noktanın ne kadar yetersiz olduğunu çok iyi göreceğiz. Biz iktidar olduğumuzda Türkiye'nin tablosu tamda buydu. 41 ilde üniversite var ve üniversite sayısı da 72'ydi. Dünya ile nasıl rekabet edeceğiz. Bilim alanında nasıl yarışacağız. Bu imkanla bunu yapabilme şansımz yok'' diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın meydanlarda üniversitesiz şehir bırakmayacağına dair söz verdiğini anımsatan Bozdağ, AK Parti iktidarı döneminde bütün illere üniversite yapılarak bilimin aydınlığının yansıtıldığını söyledi.

Türkiye'nin bütün illerinde üniversite açma kararı aldıklarını ifade den Bozdağ ''Bozok Üniversitesi 2006 yılında bilim dünyasındaki saygın yerini aldı. Bugün geldiğimiz noktada Türkiye'mizin 170 tane üniversitesi var. Bizden önceki dönemlerde 72 üniversite vardı. Biz onun üzerine ilave ettiklerimizle tam 170'e çıkardık. Devamı da geliyor. Başka üniversiteler de kuruluyor. Özel vakıf üniversiteleriyle ve başka üniversitelerle bilim dünyasında Türkiye'nin rekabet gücünü yükseltmek için elimizden gelen çabayı, gayreti gösteriyoruz'' diye konuştu.

BÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar-

BÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar ise İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan üniversiteler arasındaki en büyük kongre ve kültür merkezinin hizmet vermeye başladığını belirterek

''Merkezimiz toplam 3 bin 460 metrekare alan üzerinde, 8 bin 57 metrekare kapalı alana sahip. Kongre ve Kültür Merkezi Konferans salonu 785 metrekare seyirci oturma alanı, 18 metrekare sahne genişliği ve 6 adet locasıyla yaklaşık 850 kişilik oturma kapasitesine sahip. Kongre ve Kültür Merkezinde modern salon ve tasarımı, simültane sistemleri, projeye özgü tavan ve sahne görünüm sistemi dizayn edilmiş olup aynı anda gösteri, sergi ve uluslararası boyutta toplantı yapma imkanı sunmaktadır. Son teknolojilerle donatılmış akustik özelliği, ses sistemleri, ısıtma ve soğutma sistemleri, aydınlatma ve havalandırma sistemleri, sahne sistemleri ile konferans salonu, seyirci kapasitesine göre özel sistemlerle sahne ağzını daraltma ve genişletme özelliği taşımakta'' dedi.

Yozgat'ta mekansal anlamdaki sosyal ve kültürel eksikliği tamamlanması adına Kongre ve Kültür Merkezi sosyal ve kültürel etkinliklerin ilk adresi olacağını vurgulayan Uçar, ulusal ve uluslararası birçok organizasyonlara ev sahipliği yapması noktasında da önemli bir boşluğu dolduracağını kaydetti.

Konuşmaların ardından BÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar, üniversiteye katkılarından dolayı Bozdağ'a, Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı'ya, iş adamları Bilal Şahin ve Erdoğan Akdağ'a katkılarından dolayı teşekkür plaketi verdi.

Bozdağ ve beraberindekiler daha sonra üniversite yerleşkesinde oluşturulan Bozok Ormanı'na ağaç dikti

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bozdağ: Dünyanın en büyük gücü ne para ne maden
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN