Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sınavsız geçişe 'ERG' desteği

Eğitim Reformu Girişimi, Milli Eğitim Bakanlığı'nın gündeminde olan, sınavsız geçiş ve üniversitelerin kendi öğrencilerini seçebileceği yeni sisteme destek verdi

Giriş Tarihi: 6.3.2013
Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı'nın, ilköğretimden ortaöğretime sınavsız geçiş ve üniversitelerin kendi öğrencilerini seçmesine ilişkin açıklamalarına, Eğitim Reformu Girişimi'nden (ERG) destek geldi. Bu konuda hazırlanan raporda, öğrencilerin üniversitelere doğrudan başvurmaları ve yerleştirmelerin üniversiteler tarafından yapılması gerektiği belirtilirken, öğrencilerin belirli bir alandaki liseler arasından tercihte bulunması, sınavlara gerek duyulmadan sağlanmalı görüşü vurgulandı. "İlköğretimden ortaöğretime geçişte sınavsız, ailelerin ve çocukların tercihlerini dikkate alan bir sistem mümkündür" denilen raporda, şunlar kaydedildi:

REHBERLİK GÜÇLENDİRİLMELİ

Yeni ortaöğretim sisteminde öğrenciler, lise diplomasının yükümlülüklerini, meslek liselerinde ve mesleki ve teknik eğitim merkezlerinde alacakları mesleki eğitimle ve beceri eğitimiyle tamamlama şansına sahip olmalıdır. Tüm liselerde, rehberlik hizmetlerinin güçlenmesine özel önem verilmelidir. Zamana yayılan çok sayıda değerlendirme, öğrenci ilgi ve yönelimleri dikkate alınarak, doğru tercihler yapılabilir. Öğrencinin ilgi ve yönelimleri dikkate alınarak hazırlanan, 'öğrenci gelişim ve yönelim raporları' ile öğrenciler doğrudan başvurabilmeli ve yerleştirme üniversiteler tarafından yapılmalıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınavsız geçişe 'ERG' desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN