Türkiye'nin en iyi haber sitesi

' tasarısı yeniden'

Milli Eğitim Bakanı Avcı, yeni yasa tasarısının Başbakanlık'ta olduğunu, üzerindeki çalışmaların sürdüğünü, eldeki taslağa bağlı kalmadan yeni bir tasarı hazırlanacağını söyledi

Giriş Tarihi: 7.3.2013
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, eğitim sisteminde köklü, radikal, sürpriz değişiklikler yapmayacaklarını belirterek, var olan projeleri devam ettireceklerini söyledi. İlk basın toplantısında Avcı, dershaneler, SBS, yasa taslağı gibi çalışmalarla ilgili sorulara, "Elektrikler kesikti çalışamadım" arkadaşlar diyerek espri yaptı ve çalışmaların devam ettiğini söyledi. Bakan Avcı şu bilgileri verdi:
SBS'DE DEĞİŞİKLİK: ("Her okul kendi sınavını mı yapacak?" tartışmalarına açıklık getirerek) Her okulun kendi sınavını yapması hemen olabilecek birşey değil. Mevcut uygulamalar, teknolojik imkanlar değerlendirilip en ideal düzenleme yapılacak.
RADİKAL DEĞİŞİKLİK YOK: Milli Eğitim'de bakanlık süresinin ortalama 11 ay. "Sonunu göremeyeceğim projeler yerine mevcut projeleri nasıl geliştirebiliriz? demek daha uygun. Çok zorunlu olmadıkça, ani, radikal ve büyük kitleleri sıkıntıya sokacak yenilikleri yürürlüğe sokmamak lazım. Çantamda da sürpriz şeyler yok.
YÖK YASASI: YÖK yasa taslağı çok taraflı bir çalışma olacağı düşüncesiyle Milli Eğitim'in görüş ve önerisiyle Başbakanlık'a gönderildi. Yasama kültürümüzde zafiyet var. Yönetmelikle halledilebilecek konuları yasaya, yasayla halledilebilecek konuları da anayasaya koyuyoruz. Eldeki taslağa çok bağlı olmayan yeni bir tasarı hazırlanacak. Taslak, üniversitelerin öğrencileri nasıl seçeceği gibi konuları da içermek zorunda.
KİTAPTA SANSÜR AYIP: Bazı yayınevleri ders kitaplarına sansürü 'Bu iktidar muhafazakar, Talim ve Terbiye Kurulu'na daha yakın kimlikle tanıtırız kendimizi' gibi niyetlerle yapıyorlarsa çok ayıp. Eğer sansürleyeceksen ya hiç alma kitabına ya da aslına sadık kal. İlla Edip Cansever'in o şiirini alıp sonra da değiştirmek zihniyet meselesi. Kimsenin yetkisi yok buna. Bu olaylar yeni değil. 1.5- 2 yıl öncesinin işleri. Bugün ısıtılmasının özel bir niyeti olabilir. Masa altı tekmeye dönüşüyor.
BAŞÖRTÜLÜ ÖĞRETMEN: ("Sizin döneminizde başörtülü öğretmen görecek miyiz?" sorusu üzerine): "Kuran-ı Kerim ve siyer derslerine başörtüsüyle giren öğretmenler zaten var. Bunlar anakronik soru ve cevaplar artık. Rahat olun" dedi.

'SİLGİLİ KALEM İYİDİR, YANLIŞLARI ARKASIYLA SİLERSİNİZ ...'
Kurşun kalem koleksiyonu olmasıyla tanınan Bakan Avcı, "Ben tükenmez kalemi sevmem. Silgili kurşun kalemi severim. Silgili kurşun kalemin fazileti; doğruları ön tarafıyla yazar. Yanlışları da arkasıyla silersiniz. O nedenle kurşun kalem iyidir" diyerek gazetecilere silgili kurşun kalem dağıttı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'YÖK tasarısı yeniden'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN