Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öğrencilere kene dersi

Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde, Toplum Sağlığı Merkezi uzmanları, ilk ve orta öğretim öğrencilerine kene eğitimi veriyor.

Giriş Tarihi: 13.3.2013 16:03
Bir ay sürecek eğitim seminerlerinde kene ile mücadele ve korunma yolları anlatılacak. Toplum Sağlığı bünyesinde görevli ebe Naciye Güneş ve hemşire Belgin Tekmenler, 25 Eylül İlköğretim Okulu spor salonunda seminer verdi. Öğrencilere Kırım - Kongo kanamalı ateşi (KKKA) hakkında bilgiler verildi. KKKA'nın keneler aracılığıyla hayvanlardan insanlara bulaşan mikrobik hastalık olduğunu belirten Tekmenler, hastalığın hayvanlarda belirtisiz seyrederken insanlarda ölümcül olabileceğini söyledi. Hastalığın bulaşma yollarını da anlatan Tekmenler, kenelerin çıplak elle çıkarılarak ezilmesi, hasta insanların tükürük ve kan yoluyla teması, mikrobu taşıyan hayvanların kanları, vücut sıvılarına ve dokularına korunmasız elle temas etmek suretiyle KKKA'nın bulaşabileceğini kaydetti.

Kenelerin yoğun olarak bulunduğu alanlara dikkat edilmesini isteyen Tekmenler, hayvancılığın yapıldığı meralar, orman arazileri ve otlakların bulunduğu yerlerde dikkatli olunması hususunda uyarılarda bulundu. Tekmenler, 'Yüksek ateş, baş ağrısı, yoğun halsizlik, kollarda ve bacaklarda şiddetli ağrı, yüzde kızarıklık gibi birçok belirtiyle hastalık açığa çıkabilir. Riskli alanlarda gezerken mümkün olduğunca vücutta açık yer bırakılmamalı. Pantolon paçaları çorap içerisine sokulmalı. Eğer vücudumuzun değişik bölgelerinde kene görürsek kesinlikle çıplak elle çıkarılmaya çalışılmamalıdır. En yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi doğru bir davranış olacaktır' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öğrencilere kene dersi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN