Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversitelerdeki 18 Mart mönüsüne YÖK'ten destek

Giriş Tarihi: 13.3.2013 15:37

YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümünde üniversitelerde çıkacak mönüye ilişkin, 'Düşünebiliyor musunuz? Aynı anda bütün üniversitelerde aynı karavana çıkıyor. O gün askerlerin yediği yemeği yemek, bu bütün ülkede pozitif hava oluşturacaktır' dedi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından düzenlenen 'Başkanla Yüz Yüze' toplantısının ikincisi YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya'nın başkanlığında gerçekleştirildi. Konuyla ilgili tarafların yer aldığı 2. Toplantının konusu 'Teknik öğretmenler için mühendislik tamamlama' olarak belirlendi. YÖK Bilgi Paylaşım Forumu'na görüşlerini ileten Teknik Eğitim Fakültesi mezunları ile bir araya gelen Çetinsaya, foruma iletilen 11 bin sorudan 3 bin tanesinin lisans tamamlama ile ilgili olduğuna dikkat çekerek, bu konunun son kez konuşulacağını belirtti.

28 Şubat sürecinde katsayı sorununun ortaya çıktığını hatırlatan Çetinsaya, 'Katsayı ile birlikte meslek liselilerin mühendislik fakültesini kazanma ihtimali ortadan kalkıyor ve öğrenciler teknik eğitim fakültelerini okumak zorunda kalıyorlar. Katsayı sorunu ile birlikte meslek lisesine giden öğrenci da sayısı azalıyor. Dolayısıyla meslek lisesi öğretmenlerinin atanma şansı azalıyor. Atanamayan öğretmenler özel sektöre yöneliyor. Özel ve kamuda çalışan öğretmenlerin de unvan sorunu büyüyerek bugünlere kadar geliyor. Yaklaşık 72 bin mezundan bahsediyoruz' diye konuştu. Önceki yıllarda konuya ilişkin düzenleme getirildiğini ancak devamının gelmediğini söyleyen Çetinsaya, 'Biz bu konunun devamını getirip, sonuca ulaştırmak istiyoruz' ifadesini kullandı.

18 MART'TA ÜNİVERSİTELERDE BUĞDAY VE HOŞAF VERİLECEK

Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümü olan 18 Mart'ta 120'ye yakın üniversitenin öğrenci yemekhanelerinde buğday çorbası, hoşaf ve ekmek çıkacak. Yükseköğretim Kurumları Türkiye Öğrenci Konseyi Başkanlığı tarafından düzenlenen organizasyonla öğrenciler, atalarının yıllar önce yediği o yemeği yiyecek. Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan YÖK Başkanı Çetinsaya, üniversitelerde yapılacak uygulamanın önemine değinerek, 'Bu tür sembolik hareketler, bütün Türkiye'de aynı anda cereyan eden ve milli değerlerin önemini hatırlatan olaylardır. Doğuda ve batıda bunun gibi önemli örnekler var. Ve bunlar çok güzel sonuçlar doğuruyor. Düşünebiliyor musunuz? Aynı anda bütün üniversitelerde aynı karavana çıkıyor. O gün askerlerin yediği yemeği yemek, bu bütün ülkede pozitif hava yaratacaktır' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversitelerdeki 18 Mart mönüsüne YÖK'ten destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN