YGS'de hatalı soru iddiası

Giriş Tarihi: 28.3.2013 14:58

Konya'da bir dershane, pazar günü yapılan YGS'de, fizik bölümündeki 7. ve 8. soruların hatalı olduğunu öne sürdü.

Konya'da bir dershaneden yapılan açıklamada, pazar günü yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) fizik bölümündeki 7. ve 8. soruların hatalı olduğu öne sürüldü.

Dershanenin Konya Şube Müdürü Salih Su, dershanede, fizik zümre başkanları Yahya Kemal Elma ve Osman Altunbaş ile birlikte yaptığı açıklamada, sınavın ardından bütün zümrelerin gerekli değerlendirmeleri yaptığını belirtti.

Fizik zümresinin değerlendirmesi sonucunda iki soruda belirsizlik ve çelişkili ifadelerin saptandığını ifade eden Su, ÖSYM'ye gerekli itirazı yaptıklarını söyledi.

Fizik Zümre Başkanı Elma ise fizik bölümündeki 7. soruda enerji kaybının hangi aralıkta olduğu verilmediği için sorunun yoruma açık olduğunu, ÖSYM'nin verdiği cevaptan farklı cevaplara da ulaşıldığını ileri sürdü.

Aynı bölümdeki 8. sorunun birinci öncülünün de doğru olduğunu savunan Elma, şunları kaydetti:

''Bu sorudaki ısı ve sıcaklıkla ilgili tanım ve yorumlar, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 8. sınıf fen ve teknoloji ders kitabının 169 ve 171. sayfalarında mevcut olup, bu sorunun birinci öncülünü doğrulamaktadır. Bu bilgiler ışığında bu sorunun da cevabı farklı çıkmaktadır. Cevap şıkkı olarak 'D' seçeneği verilmiş, ancak 'E' seçeneği doğru olmalıdır.''

İŞTE O SORU:

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YGS'de hatalı soru iddiası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN