Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YGS sonuçları 8 günde açıklandı

Sıfırcıların sayısının 5 kat azaldığı YGS'de derece kızlardan geldi. 500 tam puan alan 3 şampiyonun biri Ankara, 2'si İstanbul'dan çıktı

Giriş Tarihi: 2.4.2013
Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), yeni optik okuyucularıyla teknolojik altyapısını yenileyince rekor hıza imza attı. ÖSYM, yaklaşık 1.8 milyon adayın katıldığı Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarını sınavdan bir hafta sonra açıkladı. 2013 YGS birincileri Ankara TED Koleji Vakfı Özel Lisesi'nden Zeynep Nur Karagöz, YGS1-YGS2 alanlarında, İstanbul Lisesi'nden Hümeyra Çolak YGS3-YGS4- YGS5 alanlarında, Kadıköy Anadolu Lisesi'nden Irmak Öziskender ise YGS6 alanında 500 tam puan alarak sınavın birincisi oldu. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, Bilkent Otel'de düzenlediği basın toplantısında sürpriz yaparak sonuçların hazır olduğunu duyurdu. ÖSYM'nin son 3 yılda geçirdiği değişim sürecine ilişkin bilgi veren Prof. Demir, "Bu hızlı sonuca tarama ve optik okumanın eş zamanlı yapılması, optik okuyucu kapasitelerinin artırılması, çift değerlendirme yazılımı ile sonuçların kısa sürede doğrulanması, kitapçıklarda uygulanan karekod etiket uygulaması ile mümkün olabildi" dedi. Sınava daha az sayıda girmelerine rağmen kızların yüzde 89'u barajı geçerken erkeklerin yüzde 84'ü barajı aşabildi. 180 puan ve üzeri alan adaylar arasında kızların yüzde 72'si erkeklerin ise yüzde 65'i yer aldı. Tüm adayların yüzde 86'ı barajı aşabildi.

SIFIR ALANLARIN SAYISI 5 KAT AZALDI
Bu yıl erken açıklanan sınav sonuçlarında geçen yıllara göre sıfırcıların sayısı yaklaşık 5 kat azalması dikkat çekti. Geçen yıl yapılan yükseköğretime geçiş sınavında 50 bin 805 aday sıfır çekmişti. Bu yıl YGS'de ise sıfır alanların sayısı 8 bin 586 olarak açıklandı.

'GÖZÜMLE GÖRENE KADAR İNANMADIM'
YGS'de 500 puanla birinci olan Hümayra Çolak hukuk fakültesini kazanmak istediğini söyledi. Çolak "Birinci olduğumu kendi gözümle görene kadar inanmadım. Şu anda tek hedefim Lisans Yerleştirme Sınavı'na iyi bir şekilde hazırlanmak"dedi.

BİRİNCİYE SON MODEL BİR ARABA
Türkiye birincilerinden Zeynep Nur Karagöz'e gittiği dershane son model bir araba hediye etti. Karagöz'ün tercihi Boğaziçi Üniversitesi. Sınavın birincilerinden Irmak Öziskender de "Çok sıkı çalıştım. Hiç stres yapmadım. Hacettepe Tıp Fakültesi'nde okumak istiyorum" dedi.

LYS BAŞVURULARI
ÖSYM, YGS puanlarından biri 180 ve üstü puan alan adayların başvuracağı Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) başvurularının 22 Nisan Pazartesi günü başlayacağını, 29 Nisan Pazartesi günü sona ereceğini açıkladı. Adaylara 2012-YGS Sonuç Belgesi gönderilmeyeceğini bildiren Prof. Demir, adayların 2012 YGS sonuçlarını TC kimlik numaraları ve şifreleriyle "http://www.osym.gov.tr veya http://sonuc.osym.gov. tr" internet adresinden öğrenebileceğini kaydetti.

KPSS'DE KOPYA YGS'DE İPTAL
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Demir, kopya nedeniyle iptal edilen 2010 KPSS sınavında savcılığın yürüttüğü soruşturmaya ilişkin olarak soruları da cevapladı. Söz konusu soruşturmanın halen savcılık tarafından yürütüldüğünü ve bu aşamada yorum yapmasının doğru olmayacağını belirten Demir, "ÖSYM'de çalışan tüm personelimin söz konusu iddialarla ilgili hesap veremeyeceği hiçbir boyut yoktur" dedi. 2013-YGS'de Temel Matematik Testindeki 30. sorunun iptal edildiği de ÖSYM Başkanlığı'nca yapılan yazılı açıklamayla duyuruldu. Açıklamada, "Temel Matematik testinde en az bir işareti bulunan adayların 30. soruya doğru yanıt verdikleri kabul edildi" denildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YGS sonuçları 8 günde açıklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN