Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eğitim uzmanları YGS'yi değerlendirdi

İNTERNETTE OYUN ARTIYOR TÜRKÇE'DE NET DÜŞÜYOR
Sınav koordinatörleri Celil Vardar, Oktay Aydın ve Selim Ünsal, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın sonuçlarını geçmiş yıllarla karşılaştırarak değerlendirdiler. Uzmanlar, 180 puan barajını geçemeyen aday sayısının artmasında geçen yıl olduğu gibi Türkçe sorularının etkili olduğunu kaydetti. Geçen yıl Türkçe sorularının genel ortalaması 18 iken, 2013 YGS'de bu 16.8'e kadar düştü. Matematik dersi her yıl öğrencileri zorlarken, bu yıl 2012 YGS'de 6.92 olan net ortalaması 7.5'e yükseldi. Sosyal ve fen netlerinde ise geçen yıllara göre önemli değişiklik olmadı. 2013 YGS sonuçları incelendiğinde öğrencilerin Türkçe dersinde geçen yıllara oranla daha çok zorlanmaya başladıkları, Matematik, Sosyal ve Fen derslerinde ise başarılarını artırdıkları görüldü. Eğitim uzmanları, Türkçe'de sosyal bilimlerde ve fen bilimlerinde görülen düşüşü, bu derslere verilen önemin azalmasına bağladı. Öğrencilerin fazla kitap okumadığı için yorum yapamadığı, internete fazla bağımlı oldukları için karşılaştırma ve muhakeme yapma yeteneklerinin zayıfladığı belirtildi. Matematikte görülen artışın nedeni ise fen ağırlıklı olan okullarda, matematik dersi saatinin fazla olması. 2012 YGS ve 2013 YGS karşılaştırıldığında, 61 bin 36 kişinin neti 0.5'ten küçük olduğu için hesaplanamadı.

SIFIRCILARA 'MÜFREDAT' AYARI
Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda sıfırcıların sayısının geçtiğimiz yıllara göre yüzde 83 azalmasının ardında, Milli Eğitim Bakanlığı ile ÖSYM'nin ortak çalışması çıktı. Geçtiğimiz yıl 50 binden fazla adayın sınavda tek bir soruyu bile doğru cevaplayamayıp sıfır alması üzerine, MEB yetkilileri sınavda sorulan sorularla müfredat arasındaki ilişkiyi ele aldı. Sorularla müfredat arasındaki ilişki güçlendirildi. Bunun sonucunda bu yıl sınavda sıfır çeken aday sayısı 8 bin 586'ya düştü. ÖSYM yetkilileri, bu yıl adayların 'balık' diye adlandırdığı kolay soruların da adayları sıfırcı olmaktan kurtardığını söyledi.

ÖSYM İLE ORTAK ÇALIŞMA
Talim Terbiye Kurulu Başkanı Emin Karip de, "Sorular tamamen müfredat odaklıydı. Nihayetinde soruların lisedeki müfredata dayalı olarak bilgiyi beceriyi ölçmesi mümkün oldu. ÖSYM ile hem soruların hazırlık aşamasında, hem de sorular hazırlandıktan sonra birlikte çalıştık. Okul eğitiminin ön plana çıkması için müfredatın etkisi artırıldı. Böylelikle hem öğrenciler, hem de öğretmenler lisede eğitim görürken, müfredatta neye odaklanacaklarını net olarak görebilme şansına sahip oldu" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eğitim uzmanları YGS'yi değerlendirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN