Türkiye'nin en iyi haber sitesi

tüm hızıyla devam ediyor

Giriş Tarihi: 3.4.2013 14:42

Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) projesi kapsamında, meslek liseleri hariç tüm lise türlerinin sınıflarının tamamına 85 bin adet akıllı tahta yerleştirilirken, öğrenci ve öğretmelere 62 bin 800 adet tablet dağıtıldı.

'ndan yapılan açıklamada, 'Bilişim teknolojisi araçlarının öğrenme-öğretme sürecinde etkin kullanımı için temel eğitim ve ortaöğretim okullarındaki, tüm dersliklere etkileşimli tahta ve internet altyapısı, her okula çok amaçlı doküman kamera ve fotokopi makinesi, her öğretmene ve 5. sınıftan 12. sınıfa kadar eğitim kademesinde yer alan tüm öğrencilerimize tablet bilgisayar seti dağıtımını sağlayacak olan Eğitimde , gerek kapsamı gerekse hitap ettiği kesim itibariyle dünyanın ve Türkiye'nin önde gelen eğitim projeleri arasında yer almaktadır' denildi.

22 Kasım 2010 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında yapılan protokolle başlatılan proje kapsamında bugüne kadar, meslek liseleri hariç tüm lise türlerinin sınıflarının tamamına 85 bin adet akıllı tahta yerleştirildiği, bu okullar için altyapı ihalelerinin tamamlandığı kaydedilen açıklamada, öğrenci ve öğretmenlere 62 bin 800 adet tablet dağıtıldığı ve 81 ilde 110 adet uzaktan eğitim merkezi kurulduğu ifade edildi.

FATİH projesinin sadece bir donanım projesi olmadığı ve kamunun alım gücü kullanılarak bilişim teknolojilerinin yerlileştirilmesi ve teknoloji transferinin hedeflendiğinin altı çizilen açıklamada, şunlar kaydetti:

'Bu Proje sayesinde ülkemizin bilgi işlem teknolojileri alanında bir üretim üssü haline gelmesi, yerlilik oranı yüksek bilgi işlem teknolojisi araçları üretilmesi ve tüm dünyaya ihraç edilmesi, başta eğitim sektörü olmak üzere tüm sektörlerde yazılım geliştirilmesi mümkün hale gelecektir.

Eğitimde FATİH Projesi 21. yüzyıl vatandaşlığı becerileri olarak tarif edilen teknoloji kullanımı, etkili iletişim, analitik düşünme, problem çözme, birlikte çalışma ve işbirliği gibi becerileri geliştirerek öğrencilerimizi edilgen olmaktan çıkaracak ve eğitimde fırsat eşitliğini geliştirecektir. Bilgiye erişim kolaylaşacak ve projeyle daha önce okullarda yakalamaya çalıştığımız 'okulda bilgisayar teknolojisi' hedefinden 'sınıfta, öğrenci ve öğretmenin elinde bilişim teknolojisi' hedefi yakalanacaktır.'
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fatih Projesi tüm hızıyla devam ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN