Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bülent Arınç: Matematikle hiç başım hoş olmadı

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, seçim bölgesi Bursa'da hayırsever tarafından 11 milyon liraya yaptırılan meslek lisesinin açılış törenine katıldı. Bir sınıfı ziyaret eden Arınç, dersin matematik olduğunu öğrenince, "Matematikle hiç başım hoş olmadı. Matematiğim zayıftı." dedi.

Giriş Tarihi: 5.4.2013 16:54
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa'da hayırsever işadamı Nihat Aslanoba tarafından 11 milyon liraya 5 yıldızlı konforunda Nilüfer ilçesi Odunluk Mahallesi'nde yaptırılan Havva Aslanoba Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi'nin açılışına katıldı. Bursa'ya 2 binden fazla derslik yapıldığını 224 protokol imzalandığını anlatan Arınç, "Bugüne kadar hayırseverlerin eğitime yaptığı taktı 300 milyon lira civarında. Bu, çok önemli. Anaokulundan başlayarak üniversiteye kadar 18 milyon gencimiz var. Bu kadar genç nüfusa nitelikli eğitim imkanı hazırlamak çok zor. Bu yüzden hayırseverlerimizin yardımına ihtiyacımız var. Her şeyi kamu harcamasıyla yapılması mümkün değil. Gençlerimizin çok iyi öğrenmesi gerek. Düşündüklerinde güzel düşünmeliler. Yaptıkları hizmetin bütün insanlığa olduğunu bilmeliler." diye konuştu.

Çeşitli sebeplerden dolayı teknik ve meslek liselerinin büyük yara aldığını ifade eden Arınç şunları kaydetti: "Düz liseler çok mezun verdi, ama nitelikli gençler yetiştiremedi. Sanayicilerin en büyük sıkıntı, kalifiye eleman bulanmamasıdır. Bizim eğitim sistemimiz her şeyi çok az bilen çocuk yetiştiriyor. Biz, bir şeyi çok iyi bilen nesiller yetiştirmemiz lazım. Bunları ancak meslek ve teknik liselerinde yetiştiririz. Bursa'da SGK'ya kayıtlı 600 bine yakın çalışan var. Bunların hepsi nitelikli olduğu için ücretleri de iyi. 'Ben her işi yaparım' diyene göstereceğimiz bir iş yok."

Başbakan Yardımcısı Arınç, tören boyunca kendisini bekleyen öğrencilere de "Ben de okuldayken, 23 Nisan törenlerinde ayakta beklediğimden dolayı çok kızardım. Şimdi ise biz törene katıldığımız için konuşmak zorunda kalıyoruz." ifadeleriyle seslendi.

Vali Şahabettin Harput, hayırsever işadamlarının eğitime yaptığı katkının çok önemli olduğunu ifade ederek, emeği geçen Aslanoba ailesine teşekkür etti. Nihat ve Havva Aslanoba çiftinin oğlu Hasan Aslanoba, babasının konuşma metnini okudu. Hasan Aslanoba, "Allah'a çok şükür Nihat Aslanoba olarak, bugün en büyük hayalimi gerçekleştirmenin gurunu içindeyim. Bizler bu okulun, turizm ve otelcilik lisesi olmasını tercih ettik. Çünkü alanda nitelikli eleman ihtiyacının gelecekte daha da artacağı hepinizin malumudur. Sektörü rahatlamak için bu okulun yapımını üstlendik. Aslanoba okullar zincirine bu büyük ve önemli halkayı eklemenin mutluluğu içindeyim. Hayatınız boyunca güzel hayalleriniz olsun. Ya kendi hedeflerinizin peşinde koşar yada başkalarının hayallerinin peşinden koşarsınız." diye konuştu.

Ardından Arınç, Aslanoba ailesi ve protokol üyeleriyle birlikte açılış kurdelesini kestiği okulu gezdi. Bir sınıfı ziyaret eden Arınç, dersin matematik olduğunu öğrenince 'Matematikle hiç başım hoş olmadı. Matematiğim zayıftı." dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bülent Arınç: Matematikle hiç başım hoş olmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN