Türkiye'nin en iyi haber sitesi

LYS başvuruları 22 Nisan'da başlıyor

Giriş Tarihi: 16.4.2013 19:24
ÖSYM, Lisans Yerleştirme Sınavı'na başvurular, 22 Nisan Pazartesi günü başlayacağını açıkladı. 2013-Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarına göre YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adayların LYS başvurusu yapabileceğini belirten ÖSYM, adayların 22 - 29 Nisan 2013 tarihleri arasında LYS başvurularını yapacaklarını, başvuru süresinin kesinlikle uzatılmayacağını belirtti.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), '2013 Lisans Yerleştirme Sınavları (2013-LYS) Başvuruları' ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Yükseköğretim programlarına Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kapsamında ÖSYM tarafından 24 Mart 2013 tarihinde yapılan 2013-Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarına göre YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adayların isterlerse Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) başvuru yapabilecekleri belirtilen açıklamada, LYS'lere girme hakkı kazanan adaylarrı 22 - 29 Nisan 2013 tarihleri arasında LYS başvurularını yapmaları gerektiği kaydedildi.

ÖSYM, başvuru süresinin kesinlikle uzatılmayacağını hatırlattı. LYS'ler için ayrı bir kılavuz bulunmadığı belirtilen açıklamada, "2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu, LYS'ler de dhil, ÖSYS Sistemi ile ilgili tüm ilke ve kuralları kapsamaktadır. Adaylar, başvuru yapmadan önce bu kılavuzu dikkatle incelemeli. LYS başvuruları İnternet aracılığıyla bireysel olarak ya da herhangi bir Başvuru Merkezi aracılığıyla yapılabilecektir. Başvurusunu Başvuru Merkezi aracılığıyla yapan adaylar 2 TL Başvuru Hizmeti Ücreti ödeyecekler. LYS'lere katılma hakkı elde eden adaylar, 5 LYS'den, hesaplanmasını istedikleri LYS puanına uygun istedikleri sınava katılabilir. LYS başvuruları ile sınav ücreti bilgileri ÖSYS Kılavuzunda yer almaktadır. Adaylar; Akbank, T. Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, T.C. Ziraat Bankası, Türk Ekonomisi Bankası ve DenizBank'ın tüm şubeleri ile İnternet bankacılığı aracılığıyla sınav ücretini yatırabileceklerdir. Adaylar sınav ücretini tüm PTT işyerlerinden veya kredi kartı ile de yatırılabilir." ifadelerine yer verildi.

LYS 81 İL MERKEZİ VE LEFKOŞA'DA YAPILACAK

LYS'lerin 81 il merkezi ve Lefkoşa'da yapılacağı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Adaylar girmek istedikleri LYS'lerin hepsine aynı merkezde girecekler.Başvuru işleminden önce bankaya sınav ücretinin yatırılmış olması gerekir. Başvuru işlemleri sırasında aday hangi LYS'lere gireceğini bildirecektir. Adayların hangi LYS'lere gireceklerine kesin karar verdikten sonra başvuru süresi içinde başvurularını yapmaları gerekmektedir. Başvurusunu İnternet üzerinden bireysel olarak yapacak adaylar, "Başvurunuz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir" uyarısını mutlaka görmeleri ve yazıcıdan çıktı almaları gerektiği konularında önemle uyarılmaktadır. ÖSYM başarısız kayıt işleminden sorumlu değildir. Adaylar başvuru sonunda, başvuruya ilişkin belgeyi sistem üzerinden edinmeli ve yerleştirme işlemine kadar saklamalı. İnternet kullanımında deneyimli olmayan ve işlemlerini eksik yapmaktan çekinen adayların başvurularını bir Başvuru Merkezi aracılığıyla yapmaları yararlarına olacak. Adaylar, sınava başvuru işlemini tamamladıktan sonra, başvuru bilgilerini ÖSYM'nin http://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden mutlaka kontrol etmelidir."

LYS başvuruları için adayların yapmaları gereken işlemler şu şekilde sıralandı:
-Hangi LYS'lere girmek istediklerine karar vermek (Adayların en az 2 LYS'ye girmeleri yararlarına olacaktır.)
-Sınav ücretini yatırmak
-İnternet veya bir Başvuru Merkezi aracılığı ile başvurularını yapmak
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
LYS başvuruları 22 Nisan'da başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN