Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Avcı koltuğunu 5 öğrenciye devretti

Giriş Tarihi: 23.4.2013 15:17

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Iğdır, Çanakkale, Sinop ve Mersin'den gelen 13 öğrenciyi makamında kabul etti.

Çocuklara "hoş geldiniz" diyen Avcı, daha sonra "Size yeni bakanımızı tanıtayım" ifadesini kullanarak Iğdır Bulakbaşı Ortaokulu'ndan gelen Ömer Tohis'i, makam odasındaki koltuğa oturttu. Tohis'e bakanlığın girişindeki eski Milli Eğitim Bakanlarının fotoğraflarını görüp görmediğini soran Avcı, "Burada görev süresi çok uzun olmuyor, ona göre otur. Ben bakan olarak genelde şuraya oturuyorum, misafirlerimi de buraya oturtuyorum. Bugün sen buraya otur, ben buraya oturayım" dedi.

Daha sonra koltuğa oturan Tohis, 7. sınıfa gittiğini, Fenerbahçe'yi tuttuğunu ve kitap okumayı sevdiğini söyledi. Bakan olarak ne yapmak istediğinin sorulması üzerine Tohis, okulu için kitap yerine tablet bilgisayar isteyerek, henüz okullarına tablet bilgisayar gelmediğini ifade etti.

Bakan Avcı ise ortaokullara henüz tablet bilgisayar vermediklerini, liselere verdiklerini hatırlatarak, "İnşallah önümüzdeki dönemde de onlara vereceğiz" dedi. Tohis, "Tatiller uzasın mı?" şeklindeki soruya ise "hayır" yanıtını verdi.

Diğer öğrencilerin de kendilerini tanıtmalarının ardından Nabi Avcı, Ömer Tohis'e, "Ömer başta söyledim, burası çok hareketli bir bakanlık. O koltuk öyle çok kalıcı bir koltuk değil. İstersen Aslı burada bakıp duruyor. Aslı bir görev devir teslimi yapalım mı? Hadi biraz da Aslı bakan olsun bakalım ne yapacak" diye konuştu.

Daha sonra koltuğa oturan Mersin İleri Ortaokulu'ndan gelen Aslı Nizam, öğrencilerin eğlenebileceği projeler yapmak istediğini söyledi. Avcı'da Nizam'a, "Beraber yapalım bu işleri" karşılığını verdi. Avcı, daha sonra "Ömer'e bir sorun bakalım. Koltuktan ayrılmak nasıl bir duygu" dedi.

Ömer'e hislerini soran Bakan Avcı, "İyi hissediyorsun. Büyük bir sorumluğu üstünden atmış olmanın rahatlığını hissediyor gibi görünüyorsun doğru mu?" diye sordu.

Teneffüsler iyi kullanana yeter

Avcı, daha sonra muhabirlere Aslı Nizam'a her türlü soruyu sorabileceklerini belirterek, "Cevap vermeye hazır bir bakan var karşınızda" diye konuştu. Bir muhabirin "teneffüsler uzasın mı?" sorusu üzerine Nizam, iyi kullanana teneffüs saatlerinin yeteceğini söyledi.

"Başka bakan olmak isteyen var mı?" diye soran Avcı, "Bundan sonraki bakan, birikmiş tüm belgeleri imzalayacak" dedi.

Muhabirlerin Nizam'a "SBS'nin kaldırılmasını istiyor musun?" sorusu üzerine Bakan Avcı, "Bence buna cevap verme. 'Çalışıyoruz' de" diye konuştu. Bunun üzerine de Nizam da "Çalışıyoruz. Konular yeni sunulduğu için ortada öyle bir şey yok" diye konuştu.

Muhabilerin SBS'nin kaldırılmasını isteyip istemediğini ısrarla sorması üzerine Nizam, konular yeni sunulduğu için zamanla eksilerini ve artılarını öğreneceklerini ifade etti. Bunun üzerine Bakan Avcı, bu konuyu Aslı Nizam ile daha önce konuşmadığını ve zaten koltuğa da oturacağını bilmediğini söyledi.

"Saç uzatmak serbest bırakılsın"

Aslı Nizam'ın ardından Mersin Barbaros Ortaokulundan gelen İlker Harman, bakanlık koltuğuna oturdu.

Harman da okullarda saç uzatmanın serbest bırakılması isteğinde bulundu. Nabi Avcı da "Fena değil ama ya saçların. Bizim zamanımızda 3 numaraydı" diye konuştu.

İlker Harman, daha sonra okulda öğrencilerin vakit geçirebileceği, kütüphane, tenis kortu ve satranç alanları gibi alanlar oluşturulmasını istedi.

Avcı da bu haftanın "Kütüphaneler haftası" olduğunu hatırlatarak, bu kapsamda bakanlık olarak okuma kültürünü geliştirmek için bir kampanya başlattıklarını söyledi.

Daha sonra koltuğa Iğdır Bulakbaşı Ortaokulu'ndan gelen Şirvan Çelik oturdu.

Nasıl bir projesi olduğu sorulan Çelik, okulda kütüphaneleri olmadığını belirterek, bir kütüphane talebinde bulundu.

Çelik, tüm öğrenciler için de beden eğitimi derslerinin süresini azaltmak istediğini söyledi.

Başka bir öğrencinin "Neden istiyorsun, beden eğitimi derslerinin çıkarılmasını?" şeklindeki sorusu üzerine Çelik, bazı arkadaşlarının iki saat olduğu için dersten sıkıldığını, onun yerine satranç kursu veya hafıza ve yeteneği geliştirecek kurslar olmasını istediklerini kaydetti.

Soruyu soran öğrenciye Bakan Avcı, "Anladığım kadarıyla senin farklı projelerin var. Anamuhalefeti buraya alalım" dedi.

Koltuğa oturan Sinop Atatürk Ortaokulundan Emine Gültekerci de resim ve müzik derslerinin arttırılması talebinde bulundu.

Avcı, daha sonra Ömer Tohis'i tekrar koltuğa oturtarak, arkadaşlarının söylediklerini toparlamasını istedi.

Bunun üzerine Tohis, bazı arkadaşlarının beden eğitimi dersinden sıkıldığını bazılarının da dersi sevdiğini ifade etti.

Avcı da "Gördüğün gibi insanları memnun etmek çok zor" dedi. Tohis'in beden eğitimi dersini sevdiğini söylemesi üzerine bir muhabir, "Bakanlıkta ilk görüş ayrılığı" yaşandı dedi. Bunun üzerine Avcı, "Siyasetin doğası gereği öyle olacak" karşılığını verdi.

Bir muhabirin, "Bakan olmak nasıl bir duygu, yapmak ister misin" diye sorması üzerine Tohis, mutlu olduğunu ve bakanlık yapmak istediğini söyledi.

Bir arkadaşının Tohis'e bilgisayar dersiyle ilgili sorusu üzerine Tohis, bilgisayardan ödev yapmanın kolay olduğunu ancak bilgisayarı olmadığını belirtti.

Bakan Avcı da bilgisayardan ödev yapmanın bazen işleri çok kolaylaştırdığını ifade etti.

Daha sonra Bakan Avcı, öğrencilerle Başbakanlığa yürüdü.

Bakan Avcı daha sonra, makamında kabul ettiği öğrencilerin de yer aldığı toplam 66 öğrenci ve öğretmenleriyle Milli Eğitim Bakanlığında yemek yedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Avcı koltuğunu 5 öğrenciye devretti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN