Türkiye'nin en iyi haber sitesi

50 bin öğretmene 'mühendislik' müjdesi

Giriş Tarihi: 24.4.2013
Üniversite sınavında yaşanan katsayı uygulaması nedeniyle mağdur olan teknik öğretmenlere, Üniversitelerarası Kurul'dan müjde geldi. Meclis'e dilekçe vererek, mühendislik diploması ve devletten kadro isteyen teknik öğretmenlerin talebi, Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı tarafından görüşülerek kabul edildi. 50 bine yakın teknik öğretmen fark dersleri alarak mühendis olabilecek.

MAĞDURİYETLER GİDERİLDİ

Sorunu gündeme getiren AK Parti Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Ercan Candan, teknik öğretmenlerin imam hatip öğrencileri ile birlikte 28 Şubat'ın mağduru olduğunu belirtti. Kendisi de teknik öğretmen olan Candan, "Yaklaşık 50 bin dolayında teknik öğretmen, meslek liselerini bitirdi ve statüsüz kaldı. Bunların mağduriyetlerinin giderilmesi gerekiyordu. Bu mağduriyet giderilmiş oluyor" dedi. İstanbul Milletvekili Hakan Şükür de, teknik öğretmenlerin fark dersleri alarak, tamamlama programı ile mühendis olma imkânına kavuştuklarını kaydetti.

11 YILDIR UYGULANMIYOR

Teknik öğretmenlerin, mühendis olabilmesi için 1992 yılında çıkarılan 3795 sayılı kanunla problem çözülmeye çalışıldı. 1992-2002 yılları arasında 100 kadar teknik öğretmen, bu programla mühendislik unvanını alabildi. 2002 yılından itibaren ise yeterli talep olmasına rağmen YÖK, öğretim elemanı ve yer yetersizliği gibi nedenlerle kanunu uygulamadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
50 bin öğretmene 'mühendislik' müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN