Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fatih bilimi fethedecek

Fatih Üniversitesi, bilim projelerine 30 milyon liranın üzerinde kaynak çekti. Bugüne kadar 100 proje geliştiren kurum, depresyondan hileli süte kadar birçok konuya çare arıyor

Giriş Tarihi: 2.5.2013
Eğitim sektöründe 16 yıldır faaliyet gösteren Fatih Koleji, bilime yaptığı yatırımlarla dikkat çekiyor. Bilimsel çalışmalara kendi bütçesinin yanı sıra çeşitli kuruluşlardan aldığı kaynağı da aktaran kurum 100'den fazla projeye imza attı. Bugüne kadar üniversite çatısı altında geliştirilen projeler, kurum dışından 30 milyon liranın üzerinde mali kaynakla desteklendi. Dünya çapında ses getirecek bilimsel projelerden biri de psikolojiyle ilgili. Üniversitenin Biyomedikal Mühendislik Enstitüsü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Saime Akdemir Akar'ın liderliğinde yürütülenve TÜBİTAK'ın desteklediği "Depresyonla Otonom Sinir Sistemi İlişkisi"ni ortaya çıkarmayı hedefleyen proje, 36 ay sürecek. 312 bin liralık bütçesi olan projenin depresyon tedavisinde çığır açacağı belirtiliyor.

HİLELİ SÜT TESPİT EDİLİYOR

Fatih Üniversitesi ayrıca son dönemde sıkça gündeme gelen gıda güvenliğine yönelik çalışmalar da yapıyor. Gıda denetimlerinin üniversite-sanayi işbirliğiyle yapılması gerektiğini belirten Fatih Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölüm Başkanı Doç. Dr. M. Fatih Abasıyanık, özellikle süt tüketiminde rikskli faktörlere ışık tutacak bir çalışmaya imza attıklarını söyledi. Yüksek lisans öğrencisi Sibel Kural'ın yürüttüğü projede geliştirilen yöntemle süt' ün içeriği belirlenebiliyor. Bu sayede gerçek süt ile sahtesi ayırt edilebiliyor.

MEZUN SAYISI 20 BİNE YAKLAŞTI
Fatih Üniversitesi, 17 bin 789 öğrencisiyle 7 fakültede hizmet veriyor. Bu yıl 20 bine ulaşacak olan mezunuyla üniversite yurtdışından da öğrencileri kabul ediyor. 752 kişilik akademik kadroya sahip kurumun çatısı altında iki yüksekokul, dört meslek yüksekokulu, dört enstitü ve iki sürekli eğitim merkezi hizmet veriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fatih bilimi fethedecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN