Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Liseli mucitlerden engelleri azaltan araç

Giriş Tarihi: 2.5.2013 11:41

Tarsus Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, engellilerin yaşamını kolaylaştırmak amacıyla manevrasız her yöne gidebilen araç projesi geliştirdi.

Okul Müdürü Erhan Bozkurt, yaptığı açıklamada, danışman öğretmen Ahmet Şenol koordinatörlüğünde Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Bölümü 12. sınıf öğrencileri Suzan Turhan ile Halim Ergül'ün her yöne gidebilen engelli aracı tasarladığını bildirdi.

"Manevrasız her yöne giden engelli aracı" projesinin birçok yarışmada başarılı sonuçlar aldığını ifade eden Bozkurt, "Projemiz, TÜBİTAK'ın düzenlediği yarışmada Mersin'de bölge birincisi, İzmir'de yapılan DOESEF liseler arası proje yarışmasında mühendislik kategorisinde ikinci, Ankara'da yapılan 37 ülkeden 6 bin 805 genç mucit ve tasarımcının katıldığı Düş Çizgisi 9. Uluslararası Tasarım Olimpiyatları Proje Yarışması'nda ise lise kategorisinde ikinci oldu" dedi.

Projeyi hazırlayan öğrencilerden Suzan Turhan da 6 aylık çalışma sonucunda çalışmalarını hayata geçirdiklerini söyledi.

Geliştirdikleri projeyle engelli aracının sağa ve sola 0-90 derece aralığında çapraz gidebilmesini sağladıklarını belirten Turhan, şunları kaydetti:

"Mevcut engelli araçlarının, hareket kabiliyetini artırarak hiç manevra yapmadan ya da daha az manevrayla istenilen yöne gitmesini sağlıyoruz. Engelli aracımızda bulunan joistikten gelen komutlar, kablolar vasıtasıyla ana karta ulaşıyor. Burada işlenen bilgiler daha sonra sürücü katlarına geliyor ve tekerleklere bağlı dişliler yardımıyla da aracımız hareket ediyor. Enerjiyi ise araba aküsüyle sağlıyoruz."

Projeyi engellilerin hayatını bir nebze olsun kolaylaştırmak amacıyla yola çıkarak geliştirdiklerini belirten Halim Ergül ise "Aracımızda gerekli bütün işleri kendi okulumuz atölyesinde el emeğimizle yaptık. Başarıdan dolayı mutluyuz. İnşallah daha fazla işler yapılarak engelli vatandaşlarımızın hayatı kolaylaştırılabilir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Liseli mucitlerden engelleri azaltan araç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN