Türkiye'nin en iyi haber sitesi

i’nin 150 yıllık tarihi bu sergide!

“Bir Geleneğin Anatomisi: ’in 150 yılı, 1863 – 2013” sergisi 15 Mayıs’ta açılıyor.

Giriş Tarihi: 7.5.2013 17:50
Türkiye'nin en köklü ve saygın eğitim kurumları arasında yer alan , 150. kuruluş yıl dönümünde, Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü işbirliğiyle hazırladığı "Bir Geleneğin Anatomisi: Robert Kolej'in 150 yılı, 1863 – 2013" sergisini sunmaya hazırlanıyor. Sergi, 15 Mayıs – 31 Ağustos 2013 tarihlerinde İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Sergi Salonu'nda gezilebilecek.

Türkiye'nin en saygın eğitim kurumları arasında yer alan Robert Kolej'in köklü tarihine ışık tutacak "Bir Geleneğin Anatomisi: Robert Kolej'in 150 yılı, 1863 – 2013" başlıklı sergi, 15 Mayıs - 31 Ağustos tarihleri arasında İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Sergi Salonu'nda kültür ve tarih meraklılarının beğenisine sunulacak. Robert Kolej Arşivi'nin yanı sıra, Columbia Üniversitesi Nadir Kitap & El Yazmaları Kütüphanesi'nden ve özel koleksiyonlardan derlenerek hazırlanan serginin küratörlüğünü Cem Akaş üstlendi. Kolej'in 150 yıllık köklü ve bir o kadar da ilginç tarihini özetleyecek olan sergi, ayrıca İstanbul'un eğitim, kültür, sosyal ve entelektüel yaşamına da ışık tutacak.

Robert Kolej'in kurucularından Cyrus Hamlin'in torunu, ünlü tarihçi ve yazar Ted Widmer da, 15 Mayıs Çarşamba günü ziyaret edeceği sergi kapsamında katılımcılara bir konferans verecek.

Robert Kolej, eğitimin evrensel değerine inanan Cyrus Hamlin ve Christopher R. Robert tarafından Birleşik Devletler sınırları dışındaki ilk Amerikan okulu olarak 1863'te Osmanlı topraklarında yer alan İstanbul'da kuruldu. 150 yıllık tarihinde devrimlere, savaşlara, depremlere, yangınlara ve salgın hastalıklara tanık olan Kolej, kapılarını hiç kapatmadı. Bebek'te küçük bir binadan başlayarak önce Rumelihisarı'ndaki yerleşkeye, son olarak da Arnavutköy yamaçlarındaki bugünkü binasına taşınan Robert Kolej, her dönemde kendisine yeni hedefler belirlemeyi başarmış köklü bir eğitim kurumu olarak tanınıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Robert Koleji’nin 150 yıllık tarihi bu sergide!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN