Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu okulda zil çalmıyor

Giriş Tarihi: 8.5.2013 13:31

Kütahya Gediz Kız Meslek Lisesi, "Zilsiz Okul" projesi kapsamında okul zilini tamamen devre dışı bıraktı.

Gediz Kız Meslek Lisesi Müdürü Mustafa Aslan, "Zilsiz Okul" projesi uygulaması başlatarak, zorunlu haller dışında öğrencilerin okul girişlerinde sıraya sokulmadığını ve okul zilinin tamamen devre dışı bırakıldığını söyledi.

"Zilsiz Okul" projesi uygulaması ile öğrencilerin zaman yönetimini kavramalarını ve zamanı kullanmayı öğrenmelerini, beraberinde sorumluluk ve özgüven duygularını geliştirmeyi amaçladıklarını belirten Kız Meslek Lisesi Müdürü Mustafa Aslan, şöyle konuştu:

"Bu yaptığımız çalışmayla dersin zil sesiyle sınırlı olmadığı noktasında bir bilinç oluşturmayı ve farkındalık yaratmayı hedefledik.Öğrencilerimizin sınıflarına isteyerek girmeleri, zamanı verimli kullanmaları, zile koşullanarak değil, kendi bilinçleriyle derse giriş çıkış yapmaları projemizin ana hedefleri içerisinde yer almaktadır. Okullarımızda ve çevremizde yoğun bir şekilde yaşanan ses ve gürültü kirliliğini de azaltmayı amaçlıyoruz.

Aynı zamanda bu projeyle; sorumluluk sahibi, zaman yönetimini iyi bilen, öz güveni gelişmiş, otokontrol ve disiplinli bireyler yetiştirilmeyi hedefliyoruz. Zil uygulamasının zihinde algılamayı kapattığını, saat uygulamasının ise öğrencilerin kendi oto kontrolünü sağlamasına katkı sağladığını düşünüyoruz.Çağdaş ve demokratik eğitimin yaşanmasını istediğimiz okullarda da yeni bir takım uygulamaların kazandırılması zorunlu hale gelmiştir. Geleneksel eğitim uygulamalarının parçası olan, dersin başlangıç ve bitişinde çalan zilden uzaklaşılması beraberinde eğitim alanına birçok yenilik kazandıracaktır. Zil sesi ile derse giriş çıkışın yapılmadığı okullarda öğrencilerde oluşacak sorumluluk ve güven duygusu, özgüvenlerinin gelişmesine yardımcı olacaktır. Öğrenciler de verilen sorumluluğun bilinciyle okulda ve günlük yaşamında daha dikkatli ve kontrollü davranacak, otokontrolleri ve zaman yönetme özellikleri gelişecektir. Okulda devamlı çalan zil öğrencileri koşullandırmakta zile karşı şartlı refleks oluşturmaktadır. Bu da öğrencilerin düşünerek değil de zil sesine koşullanarak hareket etmelerine sebep olmaktadır.

Öğrencilerin öz güvenlerinin gelişmesine ve öz disiplinlerini geliştirmesine katkı sağlayan bu proje ile dersliklere, koridorlara ve bahçeye yerleştirilen saatler sayesinde öğretmen ve öğrenciler zil çalmadan derslere girip çıkıyor. Bu uygulama öğrencilerin komut değil bilinçle hareket etme, kendi isteği ile derse giriş ve çıkışlarını sağladığı için uygulama sayesinde öğrenciler okul dışındaki hayatlarında zaman kavramını daha etkili bir şekilde kullanabilmekteler. Zilsiz okul projesi okulumuza hayırlı olsun."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu okulda zil çalmıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN