Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öğrencilerin AB çıkarması

Dublin'e çıkarma yapan bir grup öğrenci, AB parlamenterlerine yaptıkları sunumla, "Avrupa'nın anahtarı biziz" mesajı verdiler

Giriş Tarihi: 22.5.2013
Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecini, İrlanda Cumhuriyeti'nin başkenti Dublin'e giderek destekleyen Bilfen Koleji öğrencileri, İrlanda Parlamentosu'nda yaptıkları sunumda "Avrupa'nın anahtarı biz Türk gençleriyiz" mesajını verdi. Çocukları dikkatle dinleyen AB parlamenterleri, "Bu parlak öğrenciler Türkiye'yi Avrupa Birliği'ne taşıyacak" dedi.

GELECEĞİN ANAHTARI
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın himayesinde geçen yıl Avrupa Parlamentosu'na giden bu yıl da süreci takip ederek Dublin'e çıkarma yapan 60 kişilik Bilfen AB Proje Grubu öğrencileri, yaptıkları sunumla beğeni topladı. Toplantının ev sahibi olarak konuşma yapan Dublin Türk Büyükelçisi Necip Egüz, "Ülkem adına gurur duydum. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Ama Türk gençliğinden bu mesajları duymak çok daha etkili olacak" dedi. Toplantıda söz alan Dışişleri ve Ticaret Komitesi Başkanı, İrlanda Parlamentosu Milletvekili Dominic Hannigon, "Türkiye'nin, dünyanın en önemli ekonomik güçlerden birisi olması, stratejik konumunun önemi ve genç, donanımlı nüfusunun varlığı ile AB'nin güçlü bir ortağı olacağına inancımız tamdır. Aday ülkelerin hukuk kuralları AB'nin hukuk kurallarıyla karşılaştırılıyor. Ortak olan noktalar kapatılıyor, ortak olmayanlar ise nasıl AB'ye uygun hale getirilir, çalışılıyor. Türkiye bu süreci geçiriyor, tamamlandığında üyelik için hazır olacaktır" diye konuştu. Öğrenciler sunumlarında, Türkiye'nin neden AB üyesi olması gerektiğini anlattılar. 7. sınıf öğrencisi Eren Metin Toğan "Eğer Avrupa Birliği küresel bir oyuncu olmak istiyorsa, eğitimli, dinamik genç nüfusu kucaklamalıdır. Genç ve hevesli bir işgücü Avrupa Birliği'nin geleceğinin anahtarıdır ve bu anahtarın sahibi Türkiye'dir" dedi. 8. sınıf öğrencisi Mitra Tabandeh de, "Avrupa Birliği'nin mottosu olan 'Farklılıkta Birlik' Türkiye'nin de en önemli özelliğidir. Bildiğiniz üzere Türkiye, tarihin bütün süreçlerinden geçerek oluşan ortak bir mirasa, çeşitli etnik kökenlerin birlikte yaşamasından doğan kültüre ve eski uygarlıklara ev sahipliği yapmış olması nedeniyle değişik dinlere ve kültürlere sahiptir. Türkiye, zaten Avrupalıdır" diye konuştu.

MESAJ YERİNE ULAŞTI
Öğrencilerin sunumunu dikkatle izleyen İrlandalı Milletvekili ve AB Parlamenteri Gerald Nash ise, "Emin olun ki; verdiğiniz mesajlar yerine ulaştı. Zaten, tarihten bu yana iki ülke arasında dostluğa dayalı bir ilişki vardır. Bu pozitif ilişki tek taraflı değil, karşılıklıdır. Bu nedenle de Türkiye'nin AB üyeliğini tüm gücümüzle destekliyoruz" dedi. Öğrenciler daha sonra İrlanda'nın en köklü okullarından Oatsland College ve Trinity College'i de ziyaret ederek, eğitim sistemleri konusunda fikir alışverişinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öğrencilerin AB çıkarması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN