Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakanlıktan 8 ilimize 'eğitim' müjdesi

'nın şehirlerin dışında olarak planladığı 8 ilde yapılacak lerin proje yarışması tamamlandı. İşte eğitim kampüslerinin kurulacağı şehirler...

Giriş Tarihi: 30.5.2013 12:28 Güncelleme Tarihi: 30.5.2013 15:15
Adana, Kocaeli, Aydın, Şanlıurfa, Erzurum, Muğla, İstanbul ve İzmir'de yapılacak yeni lerin projeleri hazır.

Bu okullarda 10 bin eğitim görecek. lerde birkaç farklı program çerçevesinde eğitim veren farklı liseler, ortak altyapıyı kullanacak. Yemekhane, yüzme havuzu, konferans-çok amaçlı salon, kütüphane, yurt, laboratuvar gibi alanlar paylaşılacak.

, kamu-özel ortaklığıyla gerçekleştireceği liseler için eğitim kampüsü çalışmasının ilk proje etabını tamamladı. Bakanlığın 30 Kasım 2012 tarihinde açılan eğitim kampüsleri ön seçimli ulusal mimari proje yarışmasına ait 1. grubu oluşturan 8 il belirlendi. Kamu özel ortaklığı modeliyle hayata geçirilmesi planlanan kampüslerde personel esnekliği ile öğretmen ve diğer destek personelin eğitim öğretim tesisleri için de ekonomik olarak kullanımına imkân sağlanacak. Fizik-kimya-biyoloji, dil laboratuvarı, kapalı ve açık spor tesisleri (yüzme havuzu, tenis kortları, bilardo salonu, masa tenisi, futbol, voleybol, basketbol, hentbol, minder sporları, buz ve paten pisti vb.), rasat ve gözlem evi gibi eğitim öğretime destek sağlayan tesisler yer alacak.

Öğrencilerin sosyalleşmesine ve okulu benimsemesine imkân sağlayan mimari detaylar ile botanik parkı, suni şelale, gölet gibi 'yeşil okul' konsepti bulunacak. İçerisinde modern, çağdaş ve Türk geleneğine uygun olarak tasarlanmış, odalar ve sosyal donatılarla bezenmiş, yurt ve öğrenci pansiyonları yer alacak. Kojenerasyon-trijenerasyon sistemleri kendi enerjisini üretecek okullarda, sürdürülebilir enerji verimliliği için gri su sistemleri (yağmur ve kullanım suyunun geri kazanımı), yeşil çatı sistemleri, güneş enerjisinden sıcak su üretimi, ısı pompaları ile enerji üretimi yapılacak. İçerisinde sosyal yaşam alanlarının yer aldığı tesisler alışveriş merkezi, kongre ve kültür merkezi, kreş, yeşil çevre yeşil alanlar, havuzlar, şehir mobilyaları, spor alanları, piknik alanları, botanik park ile kapalı otopark sistemi bulunacak. Projeye 156 adet yarışmacı mimari ekip, dosya vererek başvuruda bulundu. Yapılan inceleme sonucunda başvuranların tamamının asgari yeterlik şartlarını sağladığı görüldü.

Kaynak: Zaman
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanlıktan 8 ilimize 'eğitim' müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN