Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursa silbaştan

Bursa 'nin Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılarak yeniden inşa edilmesine yönelik protokol, Bursa Valisi , Büyükşehir Belediye Başkanı ve İl Milli Eğitim Müdürü arasında imzalandı.

Giriş Tarihi: 2.6.2013 14:43
Bursa 'nin mevcut binalarının yıkılıp yerine yenilerinin yapılmasını içeren protokol imza töreni, okulun bahçesinde 'mezunlar için' düzenlenen pilav gününde yapıldı. Protokol Büyükşehir Belediyesi Başkanı , Vali ve Milli Eğitim Müdürü arasında imzalandı. Büyükşehir Belediyesi tarafından yayınlanan ve Bursa İmam Hatip si'nin 50 yıllık tarihini konu alan kitabın da tanıtıldığı etkinliğe, Bursa Milletvekilleri Canan Candemir Çelik, Mustafa Öztürk, Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, Hakan Çavuşoğlu, Bedrettin Yıldırım ve İsmet Su, AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala, Bursa İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü Osman Pehlivan, Bursa İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği (BİHMED) Başkanı Halil Eldemir ve davetliler katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa İmam Hatip Lisesi'nin 50. kuruluş yıldönümü nedeniyle camia mensuplarını kutlayarak, 'İmam Hatip liseleri halkın okullarıdır. Bu okullardan mezun olan gençler en kötü şartlarda bile kendisini koruyor. İmam Hatip liselerinde okuyan ve mezun olan arkadaşlarımız, bu ülkede hep barışı, kardeşliği ve huzuru tesis etmeye çalıştı. İnşallah bu anlayış, şimdiden sonra da artarak devam edecektir. Çünkü Türkiye'mizin İmam Hatip liselerine, barışa ve kardeşliğe, dayanışmaya, huzura ihtiyacı var" diye konuştu.

BİHMED yetkililerinin eski okulun yıkılarak yerine yenisinin yapılmasına ilişkin kendilerine başvurduğunu belirten Altepe, eski okulun yıkılarak yerine 50 derslikli yeni bir okul ile 100 kişilik yurt binası ve bir adet spor salonu yapılması konusunda karar aldıklarını söyledi. Altepe, "Arkadaşlarımız geldiler ve 'Okulumuz çok eskidi. 50. yaşına girdi, dolayısıyla yaşlandı. Yeni okul, yurt ve spor salonu lazım' dediler. Biz de uygun gördük. İnşallah eğitim ve yurt binaları ile spor salonu birer birer yenilenecek. Gelecek nesiller yeni binalarda eğitim görmüş, Türkiye'nin geleceğine katkı sağlamış olacak" şeklinde konuştu.

Bursa İmam Hatip Lisesi'nin yıkılarak yapılmasına yönelik törende, Büyükşehir Belediyesi tarafından bastırılan ve okulun 50 yıllık tarihini, hatıralarını konu alan 'Bursa İmam Hatip Mektebi'nden İmam Hatip Liseleri'ne isimli kitabın tanıtımı da yapıldı. 'Bursa İmam Hatip Mektebi' kitabıyla Bursa İmam Hatip Lisesi'nin tarihiyle hatıralarının kent belleğine aktarıldığını belirten Başkan Altepe, kitabın hazırlanmasında emeği geçenler ile yazarı Mustafa Öcal'a teşekkürlerini iletti.

Bursa Valisi Şahabettin Harput, İmam Hatip okullarından mezun olanların yakın tarihte yaşadığı sıkıntılara değindi. Her gecenin sabahı olduğu gibi yaşanan sıkıntıların da geride kaldığını, yerini rahatlığa ve huzura bıraktığını belirten Harput, gelinen noktanın kıymetinin bilinmesini, İmam Hatip okullarından mezun olanlardan İslamiyet'i en güzel şekliyle temsil etmelerini istedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar ise, Bursa'da İmam Hatip okullarında kayıt yapacak kontenjan bulmakta zorlandıklarını ifade etti. Yetkililerden yeni okullar yapılmasının sağlanmasını isteyen Gülsar, "İmam hatip okuluna kayıt yaptırmak isteyen ve doluluk nedeniyle geri çevrilen bir öğrencinin vebalini taşıyamayız. O nedenle herkes elini taşın altına koymalıdır" diye konuştu.

BİHMED Başkanı Eldemir, Bursa İmam Hatip Lisesi'nin 50 yılını konu alan kitap sebebiyle Altepe'ye şükranlarını iletti. Eldemir, katkıları sebebiyle Altepe ve Harput'a birer plaket verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa İmam Hatip Lisesi silbaştan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN