Türkiye'nin en iyi haber sitesi

giriş belgeleri erişime açıldı

'na () giriş belgeleri, erişime açıldı. 'den yapılan açıklamaya göre, 15-16-22-23 Haziran'da yapılacak 2013 LYS'ye başvuran adayların, sınavlara girecekleri bina ve salonlara atama işlemleri tamamlandı.

Giriş Tarihi: 5.6.2013 15:56 Güncelleme Tarihi: 5.6.2013 16:06
Adaylar belgelerini, başvuru yaptıkları her için ayrı ayrı, kimlik numaraları ve şifreleriyle 'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden edinebilecek. Başvuru yapılmayan LYS için giriş belgesi düzenlenmeyecek. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacak. Adayların bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken, üzerinde fotoğraf olmasına özen göstermesi ve bu belgelerin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarını ilgili LYS'de yanlarında bulundurmaları gerekiyor.

İlgili LYS'ye ait giriş belgesini (fotoğraf görünür bir şekilde) yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacak. Sınava giriş belgesi sadece üzerinde belirtilen LYS için geçerli olacak. Bir LYS için düzenlenen belge diğer LYS'ler için kullanılamayacak. Belgenin ön ve arka yüzünde ÖSYM'nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim veya işaretin bulunmaması gerekiyor.

Kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için, adayların sınava girecekleri binanın kapısında sınavın başlama saatinden en az bir saat önce hazır bulunmaları gerekiyor. Adayların sınava girecekleri binayı sınav gününden önce görmeleri yararlarına olacak. Adaylara sınava giriş belgesi gönderilmeyecek.

Adayların sınava girebilmeleri için giriş belgesinden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları gerekiyor. Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er veya erbaşlar ile askerî öğrenciler için askeri kimlik belgesi (Bu özel durum, muvazzaf askerler için geçerli değil), Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe veya Mavi Kartlar özel kimlik belgesi olarak kabul edilecek.

Bunların dışındaki, sürücü belgesi, meslek kimlik kartları gibi diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler olarak kabul edilmeyecek. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın güncel bir fotoğrafı ve kimlik numarası bulunması, pasaportun süresinin geçerli olması gerekiyor. Üzerinde soğuk damga, güncel bir fotoğraf veya kimlik numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecek. Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday mazereti ne olursa olsun sınava alınmayacak; sınava alınsa bile sınavı geçersiz sayılacak.

Nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında kimlik numarası, soğuk damga veya fotoğrafı bulunmayan adayların, kimlik belgesi nedeniyle sınavda bir hak kaybına uğramamaları, mağduriyet yaşamamaları için sınav kurallarına uygun kimlik belgelerini edinerek sınava girmeleri gerekiyor.

LYS tarihleri ve süreleri şu şekilde olacak:

15 Haziran Saat: 10.00

- Sosyal Bilimler Sınavı (LYS-4) Tarih Testi 65 dakika
- Coğrafya-2 Testi 20 dakika
- Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi 50 dakika

16 Haziran Saat: 10.00

- Matematik Sınavı (LYS-1) Matematik Testi 75 dakika
- Geometri Testi 60 dakika

16 Haziran Saat: 14.30

- Yabancı Dil Sınavı (LYS-5) Yabancı Dil Testi (Alm., Fra., İng.) 120 dakika

22 Haziran Saat: 10.00

- Fen Bilimleri Sınavı (LYS-2) Fizik Testi 45 dakika
- Kimya Testi 45 dakika
- Biyoloji Testi 45 dakika

23 Haziran Saat: 10.00

-Edebiyat-Coğrafya Sınavı (LYS-3) Türk Dili ve Edebiyatı Testi 85 dakika
- Coğrafya-1 Testi 35 dakika
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
LYS giriş belgeleri erişime açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN