Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3 yanlışın 1 doğruyu götüreceğini unutmayın

Seviye Belirleme Sınavı'na girecek öğrencileri uyaran eğitimciler, yapılan en büyük hatanın emin olmadıkları soruları cevaplamalarından kaynaklandığını belirterek, üç yanlış sorunun bir doğruyu götürdüğünü hatırlattılar

Giriş Tarihi: 7.6.2013
Bahçeşehir Koleji Rehberlik Koordinatörü Liana Keşcioğlu, sınava girecek olan öğrencilere sınav öncesinde ve sınav sırasında nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda şu uyarılarda bulundu: Sınav saat 10.00'da başlayacak. Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için 09.30'da fotoğraflı sınav giriş belgenizde belirtilen salonda hazır bulunmalısınız. Sınava giderken yanınıza fotoğraflı sınav giriş belgenizi, nüfus cüzdanı(veya pasaport), en az iki adet koyu, siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak bir silgi almayı unutmayınız. Cevap kâğıdında yazılı olan T.C. kimlik numaranızı, adınızı ve soyadınızı kontrol edip, hata varsa salon görevlilerine söyleyin. Cevap kâğıdı üzerindeki kitapçık türü ve cevap bilgileri işaretlemelerini kurşun kalemle yapın. Cevap kâğıdındaki imza bölümüne imzanızı silinmeyen mürekkepli kalemle atmayı unutmayın. Çift işaretlenmiş veya iyi silinmemiş cevaplar, optik okuyucular tarafından yanlış cevap olarak değerlendirilecektir.
Soruları hızla gözden geçirin: Bir bölüme başlamadan önce o bölümü 30 saniyede hızla gözden geçirin. Bu işlem, o bölümdeki test sorularının genel yapısını görmenizi sağlayacaktır.

SORUYU İYİ ANLAYIN
Soru kökünü iyi anlayın:
Soru kökü anlaşılmadan cevabı düşünmeye çalışmak, zaman kazanmak için soruyu okumadan cevap şıklarına geçmek sizi yanıltır ve zaman kazanmanızı sağlamak yerine hızınızın düşmesine neden olur. Emin olmadığınız soruları işaretlemeyin. Cevabı konusunda emin olmadığınız soruları gelişigüzel cevaplandırmak şansınızı artırmayacaktır. Biliyorsunuz 3 yanlış 1 doğruyu götürüyor.
Kolay soru sizi şaşırtmasın: Bazı sorular size çok kolay gelir ve cevabın böyle kolay bir şık olamayacağını düşünürsünüz. Oysa bazen böyle kolay sorular sormak da test tekniğinin bir parçasıdır.

TURLAMA TEKNİĞİ
Cevabına o an ulaşamadığınız sorulara takılmayın:
Bir soruda belli bir süre geçtiği halde çözüme ulaşamazsanız soruyla inatlaşmayın, hatırlatıcı işaretler koyup tekrar aynı soruya dönmek şartıyla soruyu bırakın. Buna "Turlama Tekniği" denir. Bu yöntem testteki her soruyu incelemenize yardımcı olur.
Önce soru kökünü sonra paragrafı okuyun: Paragraf tipli sorularda genellikle paragraftan önce soru kökünün okunması paragrafın ikinci kez okunması zorunluluğunu önler.
Doğru seçeneği hemen göremiyorsanız yanlışları eleyin: Öncelikle soru kökünü okuyarak soruyu çözmeye başlayın, bu size zaman kazandıracaktır. Daha sonra kesinlikle cevap olamayacak seçenekleri tespit edilerek eleyin.
Soru köklerine dikkat edin: Sınavda bazı soru kökleri "hangisi değildir" gibi olumsuz olarak verilmektedir. Çoğunlukla soru içindeki ifadelerin olumlu yönde algılanması durumu olduğundan, bu tip soruları yanlış cevaplandırma ihtimali yüksektir. Soru köklerini acele etmeden, dikkatlice okuyun.

KODLAMAYA DİKKAT
Altı çizili ifadelere dikkat edin:
Soru formlarında altı çizili veya kalın yazı karakterli ifadelere dikkat edin. Sorunun kolay olduğunu düşünmek dikkat yoğunluğunu azaltabilir ve hata yapmak kolaylaşır. En başarılı olunan testten başlamak, sınavın başında, her öğrencide belirli bir düzeyde bulanan sınav kaygısının da kontrol altına alınmasına yardımcı olacaktır.
Kodlama hatalarına karşı dikkatli olun: Soruyu kitapçık üzerinde çözmüş olmak yeterli değildir. Önemli olan soruyu doğru çözmek ve optik forma doğru kodlamaktır. Kodlamayı her sorudan sonra ya da bir sayfayla işiniz bittikten sonra, 4-5 soruyu birden işaretleyerek yapabilirsiniz. Zaman kazanacağım diye tüm soruların kodlanmasını sona bırakmak, sınav sonrası yorgunluk ve dikkat dağılmasının fazlalığı sebebiyle hatalı veya eksik kodlama riskini arttırır, kaydırma yapmanıza yol açar. Yanıtlarınızı tamamladıktan sonra, cevap kâğıdında kodlamanız ve doldurmanız gereken yerleri kontrol edin.

SONUÇLAR 12 TEMMUZ'DA
2013 SBS sonuçları, 12 Temmuz 2013 tarihinde açıklanacak. Öğrencilere sınav sonuç belgesi posta yoluyla gönderilmeyecek. Sonuçlar http://www.meb.gov.tr ile http://oges.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanacak.

- BİTTİ -
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 yanlışın 1 doğruyu götüreceğini unutmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN