Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sınav kaygısı ile başa çıkma yolları

Giriş Tarihi: 7.6.2013
Kendinizi çok rahat bir yerdeymişsiniz gibi hayal edin (kumsalda, ormanda...). Kumsalda olduğunuzu hayal ediyorsanız yüzünüze güneşin sıcaklığını, teninizde hafif esen rüzgârı, kulağınızda da dalgaların hoş sesini duymaya çalışın. Kendinizi bu genel ortama bırakırken, aynı zamanda içinizdeki huzur duygusuna da dikkat edin.
Sınavı kişiliğinizin ölçüsü olarak görmeyin. Sınav yalnızca derslerdeki bilginizi ölçer. Bunu bir yetenek, beceri sorunu olarak görmeyin. Bu konuda yapacağınız tek şey, hatalarınızı en aza indirerek bilginizi artırmaya çalışmaktır.
Ailenizin beklenti ve zorlamaları sadece sizi teşvik etmek içindir. Yaptığınız çalışmalar hakkında onlara bilgi verirseniz sizi sıkıştırmalarını önler ve destek olmaları konusunda kapı açmış olursunuz. Kazanamadığınız takdirde, onların gözünde değer kaybedeceğinizi düşünmeyin. Unutmayın aileniz, sizi onların bir parçası olduğunuz için seviyor, başarılarınız için değil. Siz mutlu olursanız onlar da mutlu olacaktır.
Öğrendiklerini artırmak için gayret gösteren ve düzenli çalışan bir kişi iseniz, sınav sorularını çözmek size zor gelmez. Çünkü çalıştığınız konularla ilgili sorularla karşılaşacaksınız. Bu nedenle sınav için fazla endişelenmek de gereksizdir.
En azından sahip olduklarınızı en iyi şekilde kullanmaya ve kendinizi geliştirmeye çalışın. Bir soru bile çözseniz yüzlerce kişiyi geride bırakacağınızı unutmayın.
"Hiçbir şey bilmiyorum. Ya sınavda her şeyi unutursam" diye endişelenmeyin. Sınav başlayınca bunlar geçecektir. Dikkatinizi sorulara yönlendireceğiniz için zihninizle bedeniniz ortama uyum sağlayacaktır.
Sınavda önce, geçmişteki başarılarınızı anımsayın. Sınavda size yardımcı olmayacak düşüncelerden uzak durun. "Kazanamazsam mahvolurum", "Başarılı olamazsam hapı yutarım" gibi düşüncelerin hem sınava hiç katkısı yoktur, hem de elinizi ayağınızı bağlayarak sizi güçsüz bırakır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınav kaygısı ile başa çıkma yolları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN