Türkiye'nin en iyi haber sitesi

LYS-4 kolay geçti

Giriş Tarihi: 16.6.2013

Üniversite adayları dün LYS-4'te sosyal bilimler sorularını yanıtladı. Uzmanlar soruların genel olarak kolay, tarih sorularının ise belirleyici olacağını belirtti

Üniversite adaylarının katıldığı Lisans Yerleştirme Sınavı'nın (LYS) Sosyal Bilimler Sınavı (LYS-4) dün gerçekleşti. LYS-4, Türkiye'de 81 il merkeziyle Lefkoşa'da yapıldı. Sınava 349 bin 721 aday katıldı. Sınav, 135 dakika sürdü. 90 sorunun yöneltildiği sınavda, tarih, coğrafya-2 ve felsefe testleri yer aldı. Tarih testinde 44, coğrafya- 2 testinde 14, felsefe testinde ise 40 soru yer aldı. Adaylar bugün 10.00'da LYS-1 Matematik Sınavı, 14.30'da ise LYS-5 Yabancı Dil Sınavına girecekler. Soruları değerlendiren uzmanlar, genel olarak testlerin kolay olduğunu, kısmen zor olan tarih sorularını tam yapan öğrencilerin sınavda başarılı olacağını açıkladılar. Coğrafya testinin kısa ve kolay yorumlanabilir nitelikte olduğunu belirten uzmanlar, felsefe grubunun da geçen seneye göre daha kolay olduğunu ifade ettiler. Uğur Dershanesi sınav uzmanlarının LYS-4 yorumları şöyle: Genel itibariyle öğrencilerin çok korktuğu tarih sorularının zorluk derecesi ortaydı. Daha önce hiç tam çıkmayan tarihten bu yıl tam yapan öğrenci sayısının çok olacağına inanıyoruz.

KISA VE YORUMU KOLAY
Bu yıl LYS Coğrafya-2 testi sorularında uzun metin içeren ve yorum gerektiren soru yoktu. Sorular kısa ve kolay yorumlanabilir nitelikteydi. 2013- Coğrafya-2' de 5 soru YGS ayarında diğer sorular LYS ayarındaydı. Coğrafya-2 sorular MEB müfredatına uygun olup hatalı soru yoktu. Sınavda, göç, gecekondulaşma, tsunami, kentsel dönüşüm, sel, kasırga, gibi güncel olayları içeren sorular da yer aldı. Ayrıca Sosyolojide ilk kez küreselleşme ile yerelleşme kavramının birleşmişi olan küyerelleşme kavramıyla ilgili paragraf sorusu vardı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
LYS-4 kolay geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN