Türkiye'nin en iyi haber sitesi

tatilde de lerine devam ediyor

Suriye'deki iç savaş nedeniyle yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalan ve 'nın 'ın ilçesinde kurduğu konaklama merkezinde aileleriyle kalan , 2012-2013 öğretim yılını tamamlamalarına rağmen, hem vakit geçirmek hem de kendi ülkelerindeki ders müfredatını uygulamak amacıyla çadırdan yapılmış sınıflarda eğitimlerini sürdürüyor.

Giriş Tarihi: 20.6.2013 13:23 Güncelleme Tarihi: 20.6.2013 13:24
İlçedeki eski TEKEL binasındaki odalar ve tesis arazisine kurulmuş çadırlarda kalan Suriyelilerin çocukları, Türk yetkililerin kendilerine verdiği defter ve kalemlerle çadırdan oluşan 8 sınıfta görüyor. Konaklama merkezindeki 595 öğrenci, burada kalan 33 den Suriye'deki eğitim müfredatına uygun olarak din eğitimi ile Fransızca ve İngilizce dersleri görüyor.

Sabahçı ve öğlenci olarak iki grup halinde Türkiye'deki eğitim sistemine göre haziran ayına kadar Türkçe olarak eğitim gören çocuklar, yaz döneminde de gönüllü Suriyeli öğretmenlerden, Arapça din eğitimi, İngilizce ve Francısca dersleri alıyor.

Konaklama merkezinde kalanların yanı sıra iç savaştan kaçarak kendi imkanlarıyla kiraladıkları evlerde kalan Suriyelilerin çocukları da çadırdan oluşturulan sınıflardaki eğitim imkanlarından faydalanabiliyor. Evlerde aileleriyle kalan 160 öğrenci, çadır kentteki sınıflara gelerek derslere katılıyor.

Suriye'den kaçan gönüllü öğretmenlerden eğitime katkı

Suriye'nin kentinden bir yıl önce gelen ve ilçesindeki konaklama merkezinde kalan , Türk yetkililerin desteğiyle kurulan sınıflarda çocuklara din kültürü dersi verdiğini söyledi.

Ülkesinde öğretmenlik yaptığını ancak yaşananlardan sonra ülkesinde yaşayacak durumunun kalmadığını ifade eden Raim, Türkiye'de kendilerine sunulan imkanların çok güzel olduğunu kaydetti.

Çadırlarda her ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra çocukların eğitimlerinin de düşünüldüğünü vurgulayan Raim, "Sağolsun Türkiye bize kucak açtı, ekmek ve yatacak yer verdi. Burada şartlarımız çok iyi. Türk yetkililer sayesinde hiç bir sorunumuz olmadan yaşamamızı sürdürüyoruz. Tabi aklımız ülkemizde ve geri dönebileceğimiz günü bekliyoruz. Fakat orada durumlar her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Bizler burada huzurlu bir şekilde uyuyabiliyoruz" dedi.

Konaklama merkezinde oluşturulan sınıflarda da çocukların eğitimlerine devam ettiğini belirten Raim, bu sayede öğrencilerin hem eğitimlerinden uzak kalmadığını hem de vakitlerini en iyi şekilde değerlendirdiğini anlattı.

Ülkesindeki görevini şimdi gönüllü olarak çadırdan oluşan sınıflarda sürdürdüğünü ve bundan da büyük keyif aldığını dile getiren Raim, "Burada 595 öğrenciye hem sabah hem de öğleden sonra ders veriyorum. Bunu gönülllü olarak yapıyorum. Diğer öğretmen arkadaşlarımızla kendi çocuklarımıza ülkemizdeki eğitimlerinden uzakta kalmamaları için dersler veriyoruz" diye konuştu.

Gönüllü olarak Fransızca dersleri veren Muhammed Havsi de bütün yaşananlara rağmen çocukların eğitimlerinden uzak kalmamasının çok güzel olduğunu aktardı.

Çocuklara sahip çıkıp eğitimlerinden uzak kalmamaları için çaba gösterdiklerini ifade eden Havsi, Türkiye'nin kendilerine sunduğu imkanların çok iyi olduğunu, hiçbir sorun yaşamadan huzurlu bir şekilde konaklama merkezinde kaldıklarını söyledi.

Öğrencilerden Ebu İhsano, yaklaşık 10 ay önce ailesiyle Lazkiye kentinden geldiğini, Türkiye'de kaldığı süre içeresinde verilen eğitimle Türkçe konuşmayı öğrendiğini belirtti.

Yaz döneminde İngilizce ve Fransızca dersleri gördüklerini bildiren İhsano, ülkelerinden uzakta da olsa eğitimlerine devam edebilmelerinin mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyeli çocuklar tatilde de eğitimlerine devam ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN