Türkçe, bu ülkede seçmeli ders oluyor

'nın Flaman Bölgesi'nde alınan komisyon kararı ile Türkçe; İngilizce, Fransızca ve Almancadan sonra okullarda öğretilecek ler kategorisine dahil edildi.

Giriş Tarihi: 21.6.2013 15:07

2014-2015 yılından itibaren dileyen ler son iki sene Türkçe'yi seçmeli ders olarak okutabilecek.

Liselerde dördüncü olarak Avrupa dilleri dışındaki dillere izin veren Flaman Eğitim Bakanı Pascal Smet'in yasa değişikliği önergesi Parlamento Eğitim Komisyonu'ndan geçti. Aşırı sağcı Flaman Menfaati (VB) partisinin karşı çıktığı yasa değişikliği teklifine iktidardaki koalisyon ortaklarına diğer muhalefet partilerinden de destek geldi.

FATMA PEHLİVAN ÖNCÜLÜK ETTİ

Parlamento Komisyonu'ndan Türk asıllı Flaman Milletvekili Fatma Pehlivan, genişletilmek istenen dördüncü dil müfredatına Türkçe, Arapça ve Japonca'nın dahil edilmesine öncülük etti. Pehlivan ''Türkiye ve Fas gelişmekte olan ekonomiler içinde yer alıyor. Bu ülkelerle işbirliğini güçlendirmek için ülke dillerini bilen gençlere ihtiyacımız var. Flaman ekonomisi için bir gereklilik.'' şeklinde konuştu.

Flaman Bölgesi'ndeki liselerde mecburi Fransızca, İngiltere ve Almancadan sonra dördüncü seçmeli dil olarak sadece İspanyolca, İtalyanca ve Rusça müfredatta bulunuyordu.

Kaynak: TRT Haber

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkçe, bu ülkede seçmeli ders oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN