Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kimyada yanıtsız soru

LYS'de 3. sınav olan Fen Bilimleri sınavında, 9. kimya sorusunun yanıtının olmadığı iddia edildi. 23'üncü sorunun ise müfredat dışı soru olduğu kaydedildi

Giriş Tarihi: 23.6.2013
332 bin 284 adayın girdiği LYS-2 Fen Bilimleri sınavı dün yapıldı. Öğrenciler bugün LYS-3 sınavına girecekler. Fen Bilimleri Sınavı değerlendiren uzmanlar önceki yıllara göre sınavın zor olmadığını dile getirdiler. LYS-2'yi değerlendiren Bilfen okulları ve Uğur Dershaneleri uzmanları fizik ve biyoloji testinde sorun yokken, kimya testindeki bir sorunun hatalı olduğunu söylediler. Kimya'da ayrıca müfredat dışı bir soru olduğunu belirttiler. Uzmanların dersler hakındaki yorumları şöyle:

BİR SORU YANITSIZ

Kimya: Kimya testindeki 9'uncu sorunun cevabının "A" olarak verilmiş, oysa sorunun yanıtı yok. Etil alkol sıvıdır ve kaynama sıcaklığı 78 santigrat derecedir. Bu nedenle suyun kaynama sıcaklığını yükseltmez. Sorunun cevabı şıklarda yok. 23'üncü soru ise müfredat dışı. Fizik: Müfredat taranmış. Özellikle lise müfredatı programındaki değişim 2013 LYS'de tam olarak sınava yansıtılmış. Soruların üçte biri yeni müfredat. LYS 2013 öğrencilerin sadece fizik konuları arasındaki ilişkilendirme becerisi değil, aynı zamanda da diğer branşlarla fiziğin ilişkilendirilmesi konusundaki becerilerini ölçmüş.

KOLAY SORULAR

Biyoloji: Soruların konulara göre dağılımı beklediğimiz şekilde geldi. 2013 LYS biyoloji sorularının geçtiğimiz yıllardaki biyoloji sorularına göre daha kolay nitelikte olduğunu söyleyebiliriz. Geçmiş yıllarda olduğu gibi 2013-LYS'de de hem bilgi, hem de bilginin yorumlandığı sorular yer alıyor. 2013-LYS Biyoloji soruları müfredata uygun niteliktedir. Sınavın basına dağıtılan kitapçıktakı 16'ncı sorusunda "Karyotip analizinde, bir homolog kromozom çifti incelendiğinde aşağıdaki özelliklerden hangisinin aynı olmadığı görülebilir?" ifadesi öğrencilerin soruyu yanlış yorumlamasına neden olabilir.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kimyada yanıtsız soru
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN