Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de hatalı soru iddiası

-2 Fen Bilimleri'ni değerlendiren uzmanlar, Kimya testindeki bir sorunun hatalı olduğunu söyledi. Uzmanlar “Fizik zorladı, Kimya nefes aldırdı” dedi.

Giriş Tarihi: 25.6.2013 09:59 Güncelleme Tarihi: 25.6.2013 10:06
Geçtiğimiz Pazar günü yapılan 332 bin 285 adayın girdiği -2 () Fen Bilimleri 135 dakika sürdü. 90 sorunun yöneltildiği sınavda Fizik, Kimya ve Biyoloji testleri yer aldı. Fen Bilimleri Dershanesi, Sınav Dershanesi ve Fem Yayınları uzmanları, Kimya testinde A Kitapçığı 9'uncu sorunun cevabının "A" olarak verildiğini, oysa sorunun yanıtının olmadığını söyledi.

MÜFREDAT DIŞI SORU VAR

Uzmanlar, "Etil alkol su karışımı 102 C derecede kaynamaz. Sorunun cevabı şıklarda yoktur" derken, 30'uncu sorunun cevap seçenekleri kafa karıştırıcı, 23'üncü sorunun müfredat dışı olduğunu vurguladı. Kimyayla ilgili diğer değerlendirmeler şöyle: Sorular çok zor değil. Organik kimyada müfredat dışı (23'üncü soru) soru var. Çoğunluğu kolay ve alışılagelmiş sorular. Hatta bazıları önceki yıllarda çıkmış sorulara çok benziyor. Geçen yıl sorulmuş bir sorunun değişik şekilde sorulmuş hali var. 30'uncu sorunun ise 3'üncü öncülü açık değil ve lerin yalnız II diyerek yanlış yapma ihtimali çok yüksek.

FİZİKTE SÜRE YETMEDİ

Fizik: Matematik gibi fizik sınavı da öğrencileri zorladı. Yeni müfredattan çok soru var. Zaman alıcı sorular olduğu için çözüm için verilen 45 dakika yetmedi. Okullarda en sona kalan konulardan da soru bulunuyor. Bu soruların okullarda zaman yetmediği için genellikle anlatılamıyor. Sözel bilgi ağırlıklı sorular çoğunlukta. Sorularda fazla işlem kalabalığı yok.

BİYOLOJİ KOLAYDI

Biyoloji: Bu yılki LYS Biyoloji testi 2-3 soru dışında kolay sorulardan oluşmuş. Müfredat dışından herhangi bir soru sorulmamış. Fakat 12'nci sınıfın 2'nci dönemiyle ilgili 4-5 soru vardı. Öğrencilere kolaylık olsun diye anlaşılması güç kavramların açıklamalarına yer verilmiş. Geçen seneye göre daha kolay Biyoloji soruları soruldu.

Kaynak: Hürriyet
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
LYS'de hatalı soru iddiası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN