Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversitede organik gıda üretip satıyorlar

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Veteriner Fakültesi'ndeki akademisyenler ve öğrenciler, yetiştirdikleri hayvanlardan elde ettikleri et ve süt ürünlerini halka ve öğrencilere uygun fiyatlarla sunuyor.

Giriş Tarihi: 28.6.2013 15:20
Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Güner, Prof. Dr. Cenap Tekinşen Et ve Süt Ürünleri Araştırma Geliştirme Uygulama Ünitesi'nin 1994 yılında kurulduğunu söyledi.

Tesisin, et ve süt ürünlerinin üretildiği 250'şer metrekarelik iki kısımdan oluştuğunu ifade eden Güner, üretimin her aşamasında hijyenik kurallara dikkat ettiklerini belirtti.

Amaçlarının; fakülte öğrencilerine et ve süt ürünlerinin üretimi konusunda uygulamalı eğitim vermek olduğunu vurgulayan Güner, şunları kaydetti:

"Üretim izin belgeleri bulunan tesisimiz, hiçbir üniversitede olmayan özelliğe sahip. Uygulamalı üretimin öğrencilere aşama aşama gösterildiği tek tesis. Tesisimizde şu an 20 tane sağmal sığır ve 40 civarında da besi sığırı var. Pastırma, salam, sosis, sucuk, İnegöl köftesi, hamburger köftesi, peynir çeşitleri, dondurma ve tereyağı üretiyoruz. Satışlarımız üniversite personeli, öğrenciler ve halka açık."

Fiyatlar piyasaya göre çok uygun

Tesisteki hayvanlardan günde 400 litrenin üzerinde süt aldıklarını anlatan Güner, sözlerine şöyle devam etti:

"Haftada 200 kilogram sucuk, 30 kilogram pastırma, 50 kilogram hamburger ve İnegöl köftesi yapıyoruz. Günde 50 kilogram peynir üreterek, taze olarak sunuyoruz. Ayrıca organik yumurtalar da satış noktamızda var. Fiyatlarımız piyasaya göre oldukça uygun. Yüzde yüz dana eti sucuk 30 liradan satılıyor. Hellim peyniri ve dondurmanın kilosu 10 lira. Hamburger ve İnegöl köftesi 18 liradan, pastırma ise 40 liradan satışa sunuluyor. Ürünlerimiz, veteriner hekimlerimiz kontrolünde üretiliyor."

Güner, piyasadaki ürünlerle rekabet edebileceklerini, ancak amaçlarının ticari kaygı olmadan vatandaşa en kaliteli ürünü sunmak olduğunu sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversitede organik gıda üretip satıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN