Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk üniversiteleri çekim merkezi olacak

Hükümetin hazırladığı "10. Kalkınma Planı", eğitimin her kademesine bir çok yenilik getiriyor. Hazırlanan planın yükseköğretim bölümü üniversitelerin yapısını değiştiriyor

Giriş Tarihi: 3.7.2013
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, standart belirleme, planlama ve koordinasyondan sorumlu olacak şekilde yeniden yapılandırılıyor. Üniversitelere çeşitlilik, kurumsal özerklik ve hesap verebilirlik, bilimsel rekabet, mali esneklik ve çok kaynaklı gelir yapısı sağlıyor. Yükseköğretim, uluslararası öğrenciler ve öğretim üyeleri için çekim merkezi haline getiriliyor. "10. Kalkınma Planı"nda yapılacak olan değişikliklerin, üniversitelere neler getireceğini YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya'ya sorduk.

ÇEŞİTLİLİK İLKESİ
Çetinsaya, SABAH'a yaptığı özel açıklamada, üniversitelerin öğrenci ve öğretim üyeleri için çekim merkezi haline getirilmesini nasıl sağlayacaklarını şöyle açıkladı: "Bilindiği üzere Yükseköğretim Kurulu olarak iki yıldan uzun bir süre üzerinde çalıştığımız; 'yeniyasa. yok.gov.tr' web sitesi üzerinden katılımcı bir politika izleyerek, tüm kamuoyunun bilgi, görüş ve önerisine açarak şekillendirdiğimiz yükseköğretime ilişkin bir kanun taslağı önerimiz oldu. Bu taslağın temel dayanaktan birincisi 'çeşitlilik' ilkesidir. Bu çeşitlilik meselesinde, üniversiteleri farklılaştırmaya eğilimli bir yapı hedefleniyor. Bu da, farklı özelliklerdeki üniversitelerin farklı yönetim modelleri eşliğinde faaliyetini sürdürmesi anlamına gelir. Ayrıca burada önemli bir diğer konu da bölgesel dinamiklere ve ihtiyaçlara bağlı olarak farklı alanlara odaklanan üniversitelerin oluşumudur. Uzmanlık alanları bağlamında bazı konularda, bazı üniversitelerimizin ön plana çıkması yükseköğretim alanının zenginleşmesi de demektir. Araştırma işlevi öne çıkan veya eğitim misyonu ile belirginleşen üniversite modelleri de çeşitliliğe anlam katacaktır. Gelişmiş ve gelişmekte olan üniversiteler için farklı politikalar üretilmesi de bir ihtiyaçtır. Çeşitliliği bu anlamda geniş bir yelpazede düşünerek kurgularsak anlamlı olur diye düşünüyorum."

FUARLARA AKTİF KATILIM
"Öğrenci ve öğretim üyesi anlamında Türkiye'nin çekim merkezi olması konusu ise 'yükseköğretimde uluslararasılaşma' meselesi ile yakından alakalı. Burada üniversitelerimizin dünyadaki üniversitelerle bağlantılar kurması, ortak programlar üretmesi, işbirliğine dönük çalışmalar yürütmesi büyük önem taşıyor. Ülke ve bölge sınırı olmaksızın tüm üniversitelerimiz istedikleri kıtada öğrenci ve öğretim üyesi değişimi yapabilecekler ki çok kısa bir süre olmasına rağmen şu anda Amerika Birleşik Devletleri'nden Rusya'ya, Nijerya'dan Tayvan'a kadar 34 ülkeyle 228 protokol imzalanmış durumda. Amacımız üniversitelerimizi dünya ile yarışır hale getirmek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk üniversiteleri çekim merkezi olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN