Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dershaneler özel okula dönüşüyor

Gelecek yıl SBS yerine, MYS (Merkezi Yazılı Sınav) yapılacağını açıklayan Milli Eğitim Bakanı Avcı, 40 bin öğretmen ataması yapılacağını ve formaya velilerin karar vereceğini söyledi

Giriş Tarihi: 4.7.2013
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ortaöğretime geçişte uygulanan Seviye Belirleme Sınavı'nın artık kaldırıldığını belirterek, yerine Merkezi Yazılı Sınav'ın (MYS) yapılacağını söyledi. Avcı, dün basın kuruluşlarının Ankara Temsilcileri ve eğitim muhabirlerinin katıldığı basın toplantısıyla, yeni eğitim öğretim dönemine ilişkin planlarını açıkladı. Avcı, özetle şunları söyledi:
SBS gelecek yıldan itibaren yok. Talebin çok olduğu okullarda küçük ölçekli, Türkiye genelinde ayrıca bir sınav yapılabilecek. Ancak asıl büyük değerlendirme tek bir sınavla değil ders yılı içinde yapılan sınavlarla olacak. Okul başarıları ile ilgili okullarda yapılan değerlendirme kriterleri birbirini tutmuyor. Bazı öğretmenler çok cömert, bazıları tutumlu not veriyorlar. Bu nedenle en azından bir dersin sınavını, uygulanışı, hazırlanmasını, değerlendirmesini bakanlık merkezden yapacak. 'Daha fazla sınav olacak, SBS gitti, SBScikler geldi' eleştirisin bekliyoruz ama bu doğru bir eleştiri değil. Sene içinde öğrenciler okullarında zaten bu derslerden sınavlara giriyorlar sadece daha objektif değerlendirilecek.
Dershanelerin özel eğitim kurumlarına dönüşmesi önümüzdeki yıldan itibaren uygulanmaya başlanacak. Dershaneleri kapatıyoruz değil dönüştürüyoruz. Veliler kayıt yaptırmada acele etmesin. Eylül'e kadar daha net hale gelecek. Yeni yasama yılında düzenleme yapılacak. Dershanelerin yüzde 55'ine yakını özel okula dönüşmeyi arzu ediyor. Bunun için teşvik de verilecek.
Forma konusunda yönetmeliğe göre özel okullarda velilerin yüzde 60'ı ne diyorsa o oluyor. Özel okullara tanınan bu hakkın devlet okullarına da verilmesi talebi geldi. Bunu dikkate alarak yönetmeliği değiştiriyoruz. İster özel ister devlet okulu olsun velilerin yüzde 51'inin isteğine bırakılacak.
Okullarda Kürtçe'nin iki lehçesi Kırmançi ve Zazaki seçmeli ders olarak okutuluyor. Abhazaca ve Adığece gibi derslerin okutulmasında da engel yok. Ancak anadilde eğitim konusunda anayasa değişikliği gerekiyor. Seçmeli dersler konusunda zorlandık, bu alanda çalışan akademisyenler arasında bile ciddi bir doktrin tartışması var. Talim ve Terbiye Kurulumuzda Kürtçe'nin alt lehçesi tartışmaları yaşandı. Ama biz bunu başardık 20 bine yakın öğrencimiz Zazaki ve Kırmançiyi seçti. Mardin Artuklu Üniversitesi'nden öğrenciler seçmeli ders öğretmeni olarak görevlendiriliyor. Kadrolu atama yapamıyoruz öğrenciler seçtikten, sayı belli olduktan sonra ücretli öğretmen görevlendirebiliyoruz. Kuran-ı Kerim ve Peygamberimizin Hayatı derslerinde de ücretli öğretmen görevlendiriyoruz.

40 BİN ÖĞRETMEN

Yaklaşık 40 bin öğretmen almayı planlıyoruz bu yıl içinde. İl emri ataması yapılmayacak. Öğretmen ve öğretim üyelerimizin maaşlarının iyileştirilmesi konusunda girişimimiz var ama rakam telaffuz edecek durumda değilim.
(Üniversiteye giriş sistemi) YÖK, TÜBİTAK, ÖSYM ve bakanlığımız teste dayalı olmayan bir sınav sistemi ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor. İstanbul'daki okulla Hakkari veya Şırnak'taki okulumuzu aynı çizgiye getireceğiz desek boş bir laf etmiş oluruz. Birbirimizi boş vaatlerle kandırmak doğru olmaz.
Gezi Parkı eylemlerine katılan öğretmen ve öğrenciler hakkında yapılan yasal işlem için bakanlıktan talimata gerek yok. Yasalar açık. İl Milli Eğitim Müdürleri ve okul yöneticileri görevlerinin gereğini yapıyorlar. Bazı öğretmenlerin öğrencilerini derste olmaları gereken saatte topluca gösterilere götürdükleri, teşvik ettikleri konusundaki duyumları değerlendirirler bunu bizim hatırlatmamıza bile gerek yok. Derste bulunmaları gereken saatte yürüyüşe götüren, gösteriye yönlendiren hatta zorlayan yöneticiler varsa ki duyumlar var, işlem yapmak zorundalar ve yapıyorlar.
Alevi açılımı ile ilgili, ders kitaplarında değişiklik geçtiğimiz yıllarda yapıldı. Ancak Alevi ve Bektaşi vatandaşlarımız bunu nicelik olarak yeterli bulmadılar. Talim ve Terbiye Kurulumuz sadece Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde değil Sosyal Bilimler ve Türkçe derslerinde de Alevilikle ilgili kültürel değerleri hassasiyet gözeterek düzenleyecekler.
(Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, "Biz bu gençliğe geleneklerini öğretemedik, kazandıramadık, burada hatamız var" sözleri) Yetişen gençliğe, gönlümüzden geçen tüm becerileri kazandırmış değiliz. Evet daha iyisini yapabiliriz. Eğitimde hem nicel, hem niteliksel, hem de değerler eğitimini kazandırmak istiyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dershaneler özel okula dönüşüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN