Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye’nin ilk tematik sine ilgi yoğun

Çeşitli ülkelerde çok sayıda örneği bulunan “tematik ” kavramına Türkiye’de de ilgi her geçen gün artıyor. İlk tematik üniversite ünvanıyla kurulan sadece sosyal bilimler bölümlerine alıyor.

Giriş Tarihi: 4.7.2013 10:20
Son yıllarda sayıları artan sosyal bilimler liselerinden sonra ilk kez Türkiye'de sosyal bilimler odaklı bir kuruldu. Merkez kampüsü İstanbul Kartal'da olan psikoloji, sosyoloji ve uluslararası ilişkiler gibi sadece sosyal bilimler kapsamına giren bölümlere alıyor.

"Türkiye'nin sosyal bilimler merkezi" olmayı hedefleyen Süleyman Şah Üniversitesi, 2011 yılında Dumankaya Holding öncülüğünde olarak kuruldu. Bu yıl 3. kez öğrenci alacak olan üniversitede 22 farklı ülkeden öğrenci bulunuyor.

Dünyada yaygın olan tematik üniversite kavramının Türkiye'de yaygınlaşacağını belirten Süleyman Şah Üniversitesi Kurumsal İletişim Direktörü Serdar Gecü, Süleyman Şah Üniversitesi'nin sosyal bilimler odaklı çalıştığını, ancak farklı alanlarda yine farklı üniversiteleri önümüzdeki yıllarda kurulabileceğini söyledi. 3. nesil üniversite olarak da nitelendirilen tematik üniversitelerin çağın ihtiyaç ve taleplerine uygun olarak tasarlandığına dikkat çeken Gecü, her geçen yıl öğrenci kontenjanlarının arttığını ve sadece Türkiye'den değil dünyadan da talep aldıklarını söyledi.

Sosyal bilimler kapsamında bünyesinde 6 araştırma merkezi barındıran Süleyman Şah Üniversitesi, öğrencilerini sosyal bilimler alanında donanımlı yetiştirmeyi hedefliyor. Araştırma merkezlerinde çalıştaylara ve etkinlere katılan öğrenciler hem akademik olarak kendini geliştirebiliyor hem de araştırma merkezlerinde profesyonel olarak çalışma yürütebiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye’nin ilk tematik üniversitesine ilgi yoğun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN