Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kopyacılara 4 yıla kadar hapis

Giriş Tarihi: 8.7.2013

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) yaptığı sınavlarda kopya çekenlere 4 yıla kadar hapis getiren düzenleme kabul edildi.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) yaptığı sınavlarda kopya çekenlere 4 yıla kadar hapis getiren düzenleme kabul edildi. TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen Torba Kanun ile yeni düzenlemeler yapıldı. Buna göre ÖSYM'nin sınavlarında bireysel veya toplu olarak kopya çeken kişilere, 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası verilecek. Ayrıca ÖSYM, ihtiyaç duyması halinde başvuru, tercih, sınav evrakı düzenlenmesi gibi hizmetlerde, geçici işlerde önlisans, lisans ve lisansüstü diploma programlarına kayıtlı öğrencileri kısmi zamanlı olarak çalıştırabilecek. ÖSYM, sınav yaptığı yerleri, sınav evrakı saklamak, başvuru merkezi veya sınav koordinatörlüğü hizmetlerini yürütmek için de kullanabilecek. CHP Milletvekili İzzet Çetin, "başkan, başkan yardımcıları, 1. Hukuk müşaviri, basın ve halkla ilişkiler müşaviri, ÖSYM merkez uzmanı, uzman yardımcısı, şube müdürü olarak çalıştırılanlar ile ÖSYM tarafından görevlendirilenlere sınav ücreti ödenmez" hükmünün kaldırıldığını kaydederek, "Yılda 45-50 sınav yapan ÖSYM yönetimi sınav parası alacak. Öğrencilere günlük 7 lira verilecek, kendileri sınav başı 2 bin-2 bin 500 lira alacaklar" dedi.

VEKİLİN OĞLUNA 9 YIL CEZA İSTENDİ
LYS'ye kendisi yerine arkadaşını sokan AK Parti Milletvekili Seyit Eyyüpoğlu'nun oğlu Cenap Eyyüpoğlu hakkında "resmi belgede sahtecilik ve kendisi yerine başkasını sınava sokmak" suçundan 9 yıla kadar hapsi istendi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Eyyüpoğlu'nun sınavda başarısız olacağı kaygısı üzerine bu eylemi yaptığı ve suçu şüphelilerin birlikte işlediği belirtildi. ANKA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kopyacılara 4 yıla kadar hapis
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN