Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Puana değil sıraya göre tercih yapın'

Üniversite tercihleri bugün başlıyor. Uzmanlar öğrencileri paniklememesi için uyardı: Puanınızı değil Türkiye sıralamanızı esas alın. İstemediğiniz bölümü işaretlemeyin

Giriş Tarihi: 8.7.2013
Üniversite sınavına giren ve puanlarını öğrenen yaklaşık 1 milyon öğrenci için tercih yapma işlemleri bugün başlıyor. Öğrenciler, üniversite hayatlarına yön verecek tercihleri 18 Temmuz'a kadar tamamlayacak. ÖSYM istatistiklerine göre, geçen yıl 560 bin öğrenci yanlış tercih yaptığı için yeniden sınava girmek zorunda kaldı. Doğru tercihin tüyolarını SABAH'a değerlendiren Rehber Öğretmen Murat Aydın, "Tercih listesi oluşturulurken puandan ziyade, Türkiye başarı sırasınınnızı göz önünde tutmalısınız" dedi. Aydın öğrencilere şu uyarılarda bulundu:
Tercih listesi yapılırken kılavuzu mutlaka okunmalı ve kılavuza göre hiçbir ön şart gözetilmeden istek sırasına göre tercih edeceğiniz programlar belirlenmeli.
Belirlenen bölümlerin yanlarına bir önceki yılda giren adayların başarı sıraları yazılmalı.
Tercihler başarı sırasına göre yapılmalı. İlk 5 binde olan öğrencilerin tercihlerine bin-2 binden başlamaları ama tercih yoğunlaşmasının 4-8 bin arasında olması; 20 binde olan öğrencilerin ilk 4-5 binden birkaç tercih yapması ama tercih yoğunlaşmasının 10-25 bin arasında olması; 50 binde olan öğrencilerin ilk birkaç tercihini 10 binlerden yapıp tercih yoğunlaşmasının 30-60 bin arasında olması; 100 binde olan öğrencilerin ilk birkaç tercihini 20 binlerden yapıp tercih yoğunlaşmasının 70-150 bin arasında olması önemli.
Öğrenim görmeyeceğiniz, barınma ve başka sorunlar yaşatacak, kazandığınızda asla okumayacağınız tereddüt ettiğiniz yerleri listenize almayın. Aile istiyor diye kesinlikle sevmediğiniz bölümü, alanı seçmeyin. Tercih listenizde yer verdiğiniz bölüm/programların devlet, vakıf, KKTC veya yurtdışı da olsa maddi şartlarına dikkat edilmelidir. Çünkü kazanıldığında başarı katsayısı bir sonraki yıl yarı yarıya düşecektir.
Listenizdeki bölümleri en çok istediğinizi en üste gelecek şekilde sıralayınız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Puana değil sıraya göre tercih yapın'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN