Avrupa’da parasız eğitim almanın yolları

A Haber’de Özlem Denizmen’in sunduğu Para Durumu programı Avrupa Birliği Bakanlığı’na bağlı Türk Ulusal Ajansı Başkanı Bülent Özcan’ı konuk etti.

Giriş Tarihi: 11.7.2013 13:56 Güncelleme Tarihi: 11.7.2013 14:07
Özcan programda, Avrupa'da eğitim almak isteyen ancak maddi imkanı olmayan genç ve yetişkinlere imkan tanıyan "Gençlik" ve "Hayat Boyu Öğrenme" programlarını anlattı. Türk Ulusal Ajansı Başkanı, bu programlara başvuran üniversite öğrencilerinin Avrupa'da parasız olarak eğitim alabileceğini kaydederken, yetişkinlerin de mesleki eğitim için Avrupa'ya gidebileceklerini belirtti.

Özlem Denizmen: Türk Ulusal Ajansı nedir?

Bülent Özcan:
Türkiye Avrupa Birliği'ne aday bir ülke. Aday ülke olarak da Avrupa Birliği'nin eğitim ve gençlik programlarından faydalanıyor. Ulusal Ajans, Türkiye ile beraber 33 ülkenin de içinde olduğu, eğitim ve gençlik programlarını yürütmek ve koordine etmekle sorumlu bir kuruluş.

Özlem Denizmen: Bu programda gençler neler yapıyor? Maddi durumu yeterli olmayan fakat yurtdışına gidip dil öğrenmek isteyen gençler bu programlara katılmak için neler yapsın?

Bülent Özcan: Ulusal Ajans 5 temel programla yürüyor. Bunlardan dört tanesi gençlerle doğrudan alakalı, bir tanesi yüksek öğrenim ile alakalı Erasmus programımız. Dolayısıyla üniversitede okuyan bütün öğrencilerimiz, üniversitede okurken bir veya iki dönem Ulusal Ajans programından faydalanarak ve herhangi bir AB üyesi bir ülkeye giderek orada okuyabilirler.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN!Özlem Denizmen: Ulusal Ajans'a mı başvuruyoruz?

Bülent Özcan: Okulunuza başvuruyorsunuz. Okulunuzun eğer o üniversite ile anlaşması varsa ki varsayalım var. Siz de buna benzer bir bölümde okuyorsunuz. Okulunuzun da mesela İtalya'daki o okulla anlaşması varsa elbette rahatlıkla gidebilirsiniz. Parayı biz veriyoruz. Yol masrafı ve cep harçlığı dahil.

Özlem Denizmen: Ben üniversite öğrencisiyim ve benim cebimden bir lira bile çıkmıyor mu? Her şeyi siz mi veriyorsunuz?

Bülent Özcan: Üniversite öğrencisinin cep harçlığını, yol masrafını, orada kalacağı yeri, vize ücreti de dahil hepsini biz veriyoruz. İkincisi meslek eğitimi programına şu anda Leonardo diyoruz ama yeni dönemde bunların hepsinin adı Erasmus olacak. Meslek Yüksek okullarında, üniversitelerin Meslek Yüksek Eğitim liselerinde, özel sektörde, sivil toplum örgütlerinde veya yerel yönetimde olabilir.

Özlem Denizmen: Öğrenci olmaya gerek yok. Ben mesela diyelim ki 27 yaşındayım başvurabilir miyim?

Bülent Özcan: Bu stüdyodaki herkes Leonardo programına başvurabilir. Kameramanından yönetmenine.

Özlem Denizmen:
Bizim kameraman arkadaş dedi ki ben Almanya'ya gidip kamerayı daha iyi öğreneyim.

Bülent Özcan: O zaman A Haber televizyonu kameramanlarını daha iyi mesleği icra etme anlamında Avrupa deneyimini artırmak isterlerse Ulusal Ajans'a başvuru yapacaklar. Eğer biz sizin projenizi onaylarsak, seçeceğiniz kameraman arkadaşlar istediğiniz bir AB üyesi ülkesindeki televizyona staj yapmaya, meslek eğitimi almaya, değişim programına veya oryantasyona katılabilirler.

Özlem Denizmen: Burada kurum başvuruyor. Çalıştığınız kuruma gidip onlara Ulusal Ajanstan bahsedip sizin için başvurmasını sağlayabilirsiniz. Üçüncüye geçelim.

Bülent Özcan: Üçüncüsü ise yetişkin eğitimi. Yetişkin eğitiminde ise yaş gurubu önemli değil. Okulla bağı kopan herkesin her alanda, yemek yapmaktan tutun da enerji verimliliğine kadar, trafikte araç kullanmadan tutun da çevre duyarlılığına kadar her alanda ne öğrenmek istiyorlarsa, yine bir tüzel kişi ile, bu bir yerel yönetim olabilir, bu bir kamu kuruluşu olabilir. Dolayısıyla yetişkin boyutunda öğrenmek istediğiniz her alanda Ulusal Ajans'ın programlarında faydalanabilirsiniz.

Özlem Denizmen:Diyelim ki ben 45 yaşındayım…

Bülent Özcan: Bilgisayar kullanmayı bilmiyorsunuz ve internet kullanmak istiyorsunuz. Bilgisayar kullanmayı öğrenmek istiyorsunuz. Mahallenizde de bir Halk Eğitim Merkezi var. Diyorsunuz ki bize bilgisayar kullanmayı öğretin ve mümkünse de AB üyesi ülkelere gidelim ve uygulamaları görelim. Onlar da size tamam diyorlar ve sizinle beraber mahalledeki bayanlara verecekleri seçenekten bir proje hazırlayıp başvuru yapıyorlar.

Özlem Denizmen:
Kadınlara bir ayrımcılık var mı?

Bülent Özcan: Pozitif ayrımcılık var. Kadınlara her programda bir ayrıcalık var.

Özlem Denizmen: Öğrenmek istediğiniz herhangi bir şeyler ilgi meslek olmasına gerek yok, ben aşçılığı öğrenmek istiyorum, Avrupa'ya gönderin beni diye başvuruyorsunuz.

Bülent Özcan: Gelin bize deyin ki; "biz Ebru sanatı icra ediyoruz ve bunu Almanya'da öğretmek istiyoruz." Bir proje yapıyorsunuz ve bundan yararlanabiliyorsunuz.

Özlem Denizmen: Nasıl başvursunlar buna?

Bülent Özcan: Bu programlarımız arasında en önemlisi de gençlik programımız. Biz gençlik programımıza yılda üç defa başvuru alıyoruz. Bu seneki son başvurumuz 1 Ekim'de. O yüzden gençlere çağrı yapıyoruz; bu yaz dönemini iyi değerlendirin. Ulusal Ajans'ın programlarını iyi öğrensinler ve başvuru yapsınlar. www.ua.gov.tr adresinden başvuru yapabilirler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa’da parasız eğitim almanın yolları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN