birleşmiş milletler gibi...

'ne yabancı talebi bu yıl 70 ülkeyi aşacak.

Giriş Tarihi: 11.7.2013 12:38 Güncelleme Tarihi: 11.7.2013 12:44
, dünya si olma hedefiyle çıktığı yolda, dört kıtadan gençleri İzmir'de bir araya getirdi. Almanya'dan Kosova'ya, Madagaskar'dan Rusya'ya, Hollanda'dan Somali'ye, Haiti'den Endonezya'ya, Türkiye'yle birlikte 52 ülkeden öğrenciler Seyrek'teki kampüste buluşturuldu. Dünyanın renklerini harmanlayan, kültürleri kaynaştıran Gediz'e önümüzdeki dönem için de yurtdışından yoğun ilgi var, ülke sayısının 70'i aşması bekleniyor. Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik, sınırların ötesinde yaptıkları tanıtım çalışmaları sayesinde bu başarıya ulaştıklarını, hedeflerinin en az 100 ülke olduğunu belirtiyor.

Yabancı öğrencilerin üniversite yaşamına ayrı bir dinamizm kattığına, eğitim kalitesinin de yükseldiğine işaret eden Rektör Çevik, "Farklı kültürlerin Gediz çatısı altında buluşup harmanlanmasıyla müthiş bir sinerji ortaya çıkıyor. Çoğu bölümde eğitim dilimiz İngilizce. Yabancı öğrenciler ve akademisyenlerle İngilizce eğitimi daha verimli hale geliyor. Hepsinden önemlisi, ülkeler ve toplumlar arasında bağları güçlendirecek, karşılıklı diyalog köprüleri kuracak dostlukların tohumları atılıyor. Uluslararası bir üniversite olan Gediz'de kurulacak güzel ilişkiler gelecekte daha da anlam kazanacak, çünkü her biri ülkelerinin başarılı fertleri olan bu gençler, beş on yıl sonra çok iyi yerlere ulaşacak, belki içlerinden bakanlar, başbakanlar çıkacak. Farklı coğrafyalardan öğrencilerimiz, Türkiye'yi de ikinci vatanları olarak görecek, tanıtım elçilerimiz gibi çalışacak. Önümüzdeki dönem daha çok ülkeden daha çok öğrencinin eğitim için İzmir'i seçmesiyle mutluluğumuz katlanacak. Dünya barışına ve insanlığın kaynaşmasına bir nebze de olsa katkıda bulunabiliyorsak ne mutlu bize." dedi. Çevik, Gediz'in yurtdışındaki tercih başarısının İzmir'in tanıtımına da büyük katkı sağladığına dikkat çekerek, "İzmirimiz iklimi, doğal güzellikleri ve yaşam koşullarıyla eğitim için ideal bir kent. Üniversitemize gelen öğrencilerin sayısı arttıkça, İzmir dünyada daha çok bilinen, eğitim için önerilen bir şehir haline gelecek. Bir üniversitenin, bulunduğu yere nasıl katkı sağlayabildiğinin en güzel örneklerinden biri Gediz'dir." şeklinde konuştu.

Gediz Üniversitesi'nin şu ülkelerden öğrencileri var: ABD, Afganistan, Almanya, Angola, Azerbaycan, Bangladeş, Belarus, Bulgaristan, Burkina Faso, Cezayir, Demokratik Kongo, Ekvator Ginesi, Endonezya, Etiyopya, Fas, Fransa, Gambiya, Gine, Güney Afrika, Haiti, Hollanda, İsviçre, Kamerun, Karadağ, Kazakistan, Kenya, Kırgızistan, Kongo Cumhuriyeti, Kosova, Liberya, Madagaskar, Malavi, Mali, Moğolistan, Moritanya, Mozambik, Nijer, Nijerya, Orta Afrika, Pakistan, Rusya, Senegal, Somali, Sudan, Suriye, Suudi Arabistan, Tanzanya, Türkmenistan, Uganda, Yemen, Zambiya.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gediz Üniversitesi birleşmiş milletler gibi...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN