Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şampiyonlar özel okullu

Giriş Tarihi: 13.7.2013

Son kez yapılan SBS'de bu yıl 16 öğrenci birinciliği paylaştı. 7'si İstanbul'dan olan birincilerden 15'i özel okullardan çıktı

Bu yıl son kez düzenlenen ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin girdiği Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçları açıklandı. Bu yıl SBS'de 16 öğrenci 500'er tam puan alarak birinciliği paylaştı. İlk 10'a 25 öğrenci girdi. 25 öğrencinin 23'ü özel okullardan. Anadolu ve fen liselerine merkezi yerleştirme ile öğrenci alan okullara öğrenci kabulunda kullanılacak Ortaöğretim Yerleştirme Puanı'na göre 500 tam puan alarak birinci olan öğrenci sayısı 16 oldu. Bu öğrencilerin 7'si İstanbul, 2'si Eskişehir'den çıkarken 1'er öğrenci de Manisa, Konya, Diyarbakır, Zonguldak, Kütahya, Aydın ve Gaziantep ilerindeki özel okullardan. Bu yıl 201 puan alan öğrenciler 15-21 Temmuz arasında tercihlerini yapacaklar. Doğa Koleji ve Bilfen öğrencileri dışında birinciliği paylaşan öğrenciler şunlar: Zehra Betül Şen (Özel Şehzade Mehmet Ortaokulu), Eylül Tiftikçi (Özel Çağfen Ortaokulu), Eda Ertav (Özel Çağdaş Ortaokulu), Emir Hıfsı Öztaprak (Özel Meram Diltaş Ortaokulu), Çağlan Turgut (Özel Oğuzkaan Ortaokulu), Tarık Berdan Köroğlu (Özel Diyarbakır Bahçeşehir Ortaokulu), İhsan Uyan (Özel Yıldırım İzmirlioğlu Ortaokulu), Mustafa Yılmaz (Tavşanlı Özel Yıldız Ortaokulu), Lara Özden (Vakıfbank İlkokulu), Burak Kaan Başar (Özel Gaziantep Koleji Vakfı Ortaokulu). Öte yandan, Milli Eğitim Bakanlığı, SBS sonucuna göre öğrenci alan Fen ve Sosyal Bilimler liseleri ile her türdeki Anadolu liselerinin kontenjanlarını yüzde 30 artırdı.

16 BİRİNCİDEN 4'Ü BİLFEN'DEN
SBS'de 16 birincinin 7'si İstanbul'da 4'ü Bilfen'de! Bilfen Çamlıca İlköğretim Okulu öğrencileri Arda Tibet Kaya, Ayşe Esin Gezer, Bora Demiral ve Gökhan Yavuz Bayram birinciliği paylaştı. Bilfen'in 11 öğrencisi de tam puan aldı.

LARA DEVLET OKULU BİRİNCİSİ
Söke Vakıfbank İlköğretim Okulu öğrencisi Lara Özden, ilk 16 içindeki tek devlet okulu öğrencisi. Özden "Bu benim için ayrı bir grur" dedi.

DOĞA KOLEJİ TÜRKİYE BİRİNCİSİ
Doğa Koleji'nden İrem Tellioğlu ve Büşra Erol da 700.000 SBS, 500.000 OYP puanı ile Türkiye birincisi oldu. 7 öğrencisi de 700.000 tam puan alan Doğa Koleji, 676.021 puan ortalamasıyla Türkiye'nin zirvesine yerleşti.

OĞUZKAN'IN GURURU
Oğuzkaan Koleji öğrencisi olan ve ilk 16'ya giren Çağlan Turgut, başarısının sırrını "sosyal hayatı arka plana atmadan çalışmak" diyor. Çağlan'ın hedefi yazılım mühendisliği.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şampiyonlar özel okullu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN