'tan internet eğitimi

(), üniversite öğrencilerinin ücretsiz kullanımına sunulması için Türkçe akademik e-Kitap ile videolardan oluşan içerikleri hazırlatıyor.

Giriş Tarihi: 19.7.2013 15:42 Güncelleme Tarihi: 19.7.2013 15:44
'ın resmi sitesinden alınan bilgiye göre, üniversitelerde Türkçe akademik kaynak eksikliğinin giderilmesi, modern araçlarla zenginleştirilen ders materyallerinin tüm öğrencilerin erişimine sunulması ve lisans eğitimi kalitesinin artırılmasına destek amacıyla TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı Kitaplar Müdürlüğünce e-Kitap ve içerikleri hazırlanacak.

TÜBİTAK, bu uygulama ile üniversitelerde okutulan derslere yönelik, Türkçe kaynaklar artırılacak ve ders materyali havuzu oluşturulması ve aynı zamanda akademisyenlerin Türkçe eser yazmalarının teşvik edileceği bildirildi.

Akademik kaynakların çeşit ve niteliği artırılması planlanan program sonunda ortaya çıkacak ders malzemeleri çevrimiçi olarak tüm öğrencilerin erişimine açılacak ve ücretsiz kullanılabilecek. Hazırlanacak eserlerden, aynı zamanda öğretim elemanları da yararlanabilecek.

TÜBİTAK desteğiyle hazırlanacak, e-Dersler ve e-Kitapların dijital eğitim içeriklerinde, derslerin anlatımına yardımcı olması amacıyla özgün çizim, animasyon, simülasyon, sunum, deneyler, fotoğraf, video ile etkileşimli uygulamalar kullanılacak.

120 bin liraya kadar destek verilecek

e- Ders ve e- Kitapları hazırlayacak kişilerde, en az doktora derecesine sahip, dersin ilgili olduğu alanda lisans ya da lisansüstü düzeyde eğitim almış veya ders vermiş olmaları şartı arayan TÜBİTAK, telif bedeli hariç 120 bin liraya kadar destek sağlayacağını duyurdu.

Ayrıca, TÜBİTAK, hazırlanacak e-Kitaplar için eser sahiplerine toplam 50 bin liraya kadar, e-Ders için ise 15 bin liraya kadar telif ödeyecek.

"5001-Akademik e-Kitap" çağrısının ilk başvuruları sona ererken, ikinci bir çağrının önümüzdeki aylarda yeniden yapılacağı belirtildi.

e-Ders içeriği hazırlayanlar için başvurular 23 Ağustos'a kadar devam edecek.

Çağrı kapsamında desteklenmesine karar verilen projelerin ise 18 ay içinde tamamlanması öngörülüyor.

e-Ders konuları

Desteklenecek ders listesinin her çağrı döneminde değişeceği bildirilirken, e-Ders hazırlanacak konuların, İstatistiğe giriş-1, istatistiğe giriş-2, organik kimya, organik kimya (diğer bölümler), mikro ekonomiye giriş, mikro ekonomi-1, mikro ekonomi-2, eğitim bilimlerine giriş, temel kimya, genel kimya-1, genel kimya-2, makro ekonomiye giriş, makro ekonomi, malzeme biliminin temelleri-1, malzeme biliminin temelleri-2, diferansiyel denklemler, genel biyoloji-1, genel biyoloji-2, temel lineer cebir, lineer cebir, matematik-1, matematik-2, muhasebe-1, muhasebe-2, sosyolojiye giriş, bilişim teknolojileri, bilişim teknolojileri uygulamaları, fizik-1, fizik-2, statik, mukavemet olduğu kaydedildi.

ESOGÜ'den TÜBİTAK'a destek

() Rektör Yardımcısı ve Proje Geliştirme ve Destek Birimi sorumlusu Prof Dr. , TÜBİTAK'ın üniversite öğrencilerine yönelik olarak başlattığı uygulamayı desteklediklerini belirterek, "Artık, öğrencilerin büyük çoğunluğu kitaptan öğrenmekten çok, elektronik ortamda izleyerek öğrenmeyi tercih ediyorlar" dedi.

Özellikle bilgi birikimi yüksek akademisyenlerin bu projede yer alması gerektiğine dikkati çeken Konuk, "Güçlü öğretim üyelerince hazırlanacak kitaplarla ve Türkiye'nin her tarafından izleneceği derslerin, eğitimin kalitesini artıracağını düşünüyorum" diye konuştu.

Türkiye'de bilgi birikimi geniş akademisyenler tarafından kitap yazmanın çok umursanmadığını dile getiren Konuk, TÜBİTAK'ın projesi sayesinde bu bilgi birikiminin aktarılmasına olanak sağlanacağını da sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TÜBİTAK'tan internet eğitimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN