4 yılda 50 bin kişi Türkçe öğrendi

Giriş Tarihi: 24.7.2013

Kültürümüzü dünyaya tanıtmayı amaçlayan Yunus Emre Enstitüsü, yurtdışında açtığı kurslarda 4 yılda 50 bin kişiye Türkçe öğretti

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Hayati Develi, Türkiye'nin kültürel birikimini en etkili ve yüksek kalitede bütün dünyaya servis etme konusunda çaba sarf ettiklerini belirterek, bu yönde gerçekleştirdikleri çalışmalardan birinin yurt dışında yabancılara yönelik düzenledikleri Türkçe kursları olduğunu söyledi. Enstitünün kurulduğu 2009'dan bu yana yurtdışında 33 ayrı noktada kültür merkezi açtıklarını dile getiren Develi, kurslarına bugüne kadar 50 bin öğrencinin katıldığını ve 10 bin öğrenciye yüz yüze Türkçe eğitim verdiklerini anlattı. Şuan da kursa devam eden öğrenci sayısının 3 bin 500 olduğunu dile getiren Develi, kurslara katılım oranının Türkiye'nin tarihsel bağı bulunan ülkelerde daha yüksek olduğunu belirtti. Kursların özellikle Orta Asya Türk cumhuriyetleri, Balkanlar ve Ortadoğu'da ciddi bir talep gördüğünü belirten Develi, "Kurslar, açılır açılmaz hemen doluyor" dedi.

BOSNA'YA TÜRKÇE DESTEĞİ
Develi, kursiyer sayısına göre 700 kişiyle İran'ın ilk sırada yer aldığını, bu ülkeyi 600 kişiyle Mısır'ın izlediğini kaydetti. Bosna Hersek'te, Türkçe'nin ikinci yabancı dil olarak müfredata kabul edildiğini, 6. ve 12. sınıflar arasında şu anda 6 bin Boşnak çocuk ve gencin Türkçe öğrendiğine dikkati çeken Develi, bu okullara hoca ve ders materyali desteğinde bulunduklarını, aynı sistemi Gürcistan ve Romanya'da uygulamayı planladıklarını da söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4 yılda 50 bin kişi Türkçe öğrendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN