Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ÖSYM'den yabancı dil denkliğinde 10 puan artış

Giriş Tarihi: 26.7.2013
ÖSYM Yabancı Dil Sınav Denkliğini yeniden düzenleyerek Türkiye'yi 700 milyon TL'lik zarardan kurtardı. ÖSYM Nisan 2013'te uluslararası sınav denkliklerini düzenlemiş ve İngiltere'nin yaptığı IELTS'yi 10 puan düşük hesaplamıştı. Bunun üzerine yüz binlerce aday 375 TL sınav ücreti yatırarak IELTS sınavına başvurdu.

SINAV, 700 MİLYON LİRA
Hatasını fark eden ÖSYM yönetimi önceki gün yabancı dil denkliğini yeniden düzenleyerek 10 puan yükseltti. Yılda 500 bin adayın katıldığı ve 700 milyon TL'ye mal olan yabancı dil sınavları, kurs ve kaynakları İngiliz devleti yerine Türkiye'de kaldı. ÖSYM yönetimi, yabancı dil eşdeğerliklerini 23 Temmuz 2013'te yeniden belirledi. ÖSYM'nin ilkbahar dönemi Yabancı Dil Sınavı'na katılan adayların yüzde 75'i barajı geçemeyince tüm adaylar IELTS'ye yöneldi. Tamamıyla İngiliz Devletinin kaynakları ile yapılan IELTS sınavı, kursu ve kaynakları ile Türkiye'yi yabancı dilde İngiltere'ye bağımlı hale getirecek düzenleme 3 ay sonra fark edilince değişiklik yapıldı. Söz konusu düzeltme ile her yıl Türkiye'ye yaklaşık 700 milyon TL'lik bir kaynak geri döndü.

ESKİ HAKLAR KORUNDU

Ancak bu sürede IELTS sınavına giren adayların itirazı üzerine YÖK, yabancı dil sınavlarının, yapıldığı tarihte belirlenen eşdeğerlikleriyle, öğretim elemanı kadrolarına başvuru ve atamalarda, doçentlik unvanı başvurularında ve lisansüstü eğitime başvurularda, geçerlilikleri süresince kullanılmasına karar verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÖSYM'den yabancı dil denkliğinde 10 puan artış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN