Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kürt dili 393, Türkçe 347 puanla öğrenci kabul etti

Mardin Artuklu, Muş Alparslan ve Bingöl üniversiteleri Kürtçe öğretmeni yetiştirmek için Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü açtı.

Giriş Tarihi: 28.7.2013 10:00
Türk Dili ve Edebiyatı bölümü de bulunan bu üç üniversitede, Kürtçe bölümünün taban puanları Türkçe'yi geride bıraktı.

3 ÜNİVERSİTENİN KÜRT DİLİ VE EDEBİYATI BÖLÜMLERİ REVAÇTA

2013-2014 üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı. Ahmet Fatih Erturan'ın haberine göre, bu yıl 673 bin öğrencinin yerleştiği üniversite tercihlerinde en dikkat çeken bölüm ise Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü oldu. Kürt Dili bölümü bulunan 3 üniversitede yoğun ilgi üzerine Kürt Dili ve Edebiyatı'na yerleşme puanı Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne yerleştirme puanının üzerine çıktı.

3 üniversitede bölüm var

Bu yıl 673 bin öğrencinin yerleştiği üniversitelerde 109 bin kontenjan boş kaldı. Tercihlerde Kürt Dili ve Edebiyatı bölümüyle ilgili çarpıcı bir durum ortaya çıktı. Mardin Artuklu, Muş Alparslan ve Bingöl Üniversitelerinde geçen yıl açılan Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü bu yıl yoğun ilgi gördü. Sadece 3 üniversitede Kürtçe Dili ve Edebiyatı bölümü bulunmasının da etkisiyle bölümün taban puanı Türk Dili ve Edebiyatı bölümünün taban puanlarını geride bıraktı. Kürt Dili taban puanı 393 olurken bu üniversitelerde Türk Dili taban puanı 347 oldu.

Kürtçe öğretmeni sıkıntısı

4+4+4'te eğitim sisteminde Kürtçe seçmeli ders olarak müfredata girmiş ve Kürtçe öğretmeni sıkıntısı yaşanmıştı. 3 üniversite Kürtçe öğretmeni şetiştirmek için bölüm açarken, bakanlık buralardan mezun olacak öğretmenleri beklerken, Kürtçe bilen başka branşlardaki öğretmenlerini Kürtçe seçmeli derslerde de görevlendirmişti.

Kaynak: Star
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kürt dili 393, Türkçe 347 puanla öğrenci kabul etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN