SBS'de açıkta kalanlara çözüm bulundu

SBS'de açıkta kalan 600 bin öğrenciye Milli Eğitim Bakanlığı'ndan müjde. SBS'de açıkta kalan öğrenciler için meslek okullarında düz lise sınıfları kurulacak

Giriş Tarihi: 7.8.2013
Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarına göre herhangi bir okula yerleşemediği için meslek lisesi veya imam hatip liselerine yönlendirilen yaklaşık 600 bin öğrenciye alternatif oluşturuldu. Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) geçen hafta il müdürleriyle yaptığı toplantıda, meslek okullarına 'düz lise' sınıfları açma kararı alındı. Bu yılki SBS'ye göre 9. sınıfa başlayacak 1 milyon 259 bin 546 öğrenciden 688 bini fen, Anadolu, Anadolu öğretmen ve sosyal bilimler liselerinde okuyacak. Açıkta kalan 574 bin öğrenci ise özel lise, meslek liseleri ve imam hatip okullarına gitmek durumunda kalacak. Ancak geçtiğimiz hafta bakanlıkta düzenlenen toplantıda açıkta kalacak öğrenciler için yeniden genel lise alternatifi gündeme geldi. Alınan karara göre SBS sonucu ile herhangi bir okula yerleşemeyen ancak meslek lisesi ve imam hatip okullarında da okumak istemeyen öğrenciler için Anadolu ve meslek liseleri içinde genel lise sınıfları oluşturulacak.

74 BİN ÖĞRENCİ YERLEŞECEK
Konuyla ilgili bakanlıkta çalışma yapıldığını belirten İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız "Sınavla bir yer kazanamayan öğrencilerimize alternatif sunmak zorundayız. Kimse istemediği bir okulu tercih etmek zorunda değiliz" dedi. "Sadece İstanbul için fen, Anadolu, Anadolu öğretmen ve sosyal bilimler gibi sınavla öğrenci alan liselerde kontenjan 23 bin iken açılan ve dönüştürülen okullarla birlikte 74 bin öğrenci yerleşebilecek" diyen Yıldız, çok programlı liselerdeki sisteme benzer bir plan yapılacağını ifade etti ve ekledi: "Hem meslek hem de Anadolu liselerinde bu genel lise sınıfları açılabilecek. Zaten 9. sınıfta tüm okul türlerinde aynı dersler görülüyor. 10. sınıftan itibaren ise meslek lisesine gitmek istemeyen öğrenciler, oluşturulacak genel lise sınıflarında eğitimine devam edecek."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SBS'de açıkta kalanlara çözüm bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN