Türkiye'nin en iyi haber sitesi

72 yaşında üniversite okuyacak

Maddi imkansızlıklar nedeniyle zamanında okuyamayan 72 yaşındaki , dışarıdan bitirdiği ilköğretim ve lisenin ardından girdiği 'nda () aldığı 352,815 puanla ilk ve tek tercihi olan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Almanca Öğretmenliği Bölümü'nü kazandı.

Giriş Tarihi: 15.8.2013 15:00
Yaklaşık 30 yıl Avusturya'da işçi olarak çalıştıktan sonra 5 yıl önce Türkiye'ye dönen Patır, bugün Akyaka beldesinde bir apart işletiyor.

Ula ilçesine bağlı Akyaka beldesinde yaşayan Patır, ilkokuldan mezun olduktan sonra maddi imkansızlıklardan dolayı eğitimine devam edemedi��ini ve çalışmaya başladığını söyledi.

Okumayı çok istediği için 2008'de Açık İlköğretim'e kaydolduğunu belirten Patır, "Okumak içimde kalan bir ukdeydi. Bunu yerine getirmek istedim. Aslında hedefim orta okulu bitirmekti. Böylece ilköğretimden mezunu oldum. Kendi kendime, 'Benim için bu bir merdivendi. Ben okumaya devam edeceğim' dedim. Böylece bir yola çıktım ve gidebildiğim yere kadar gitmeye karar verdim" dedi.

Orta okulu bitirdikten sonra açık liseye kaydını yaptırdığını, lisenin üçüncü döneminden itibaren bu işin devamı da olduğunu düşündüğünü anlatan Patır, bu inançla kendini biraz daha derslerine vererek ortalamasını yükseltebildiği kadar yükselttiğini ifade etti.

Üniversite sınavının kendisine çok basit geldiğini vurgulayan Patır, sınava bilinçli bir şekilde katıldığını ve bütün soruları cevaplamak yerine sadece bildiği soruları yanıtladığını kaydetti.

Sadece bir tercih yaptı, ona da yerleştirildi

Sınav öncesinde kendisine bir hedef koyduğunu dile getiren Patır, şöyle konuştu:

"Kendimden emindim ve sadece bir tercih yaptım. Sonuçlar açıklandığında da yanılmadım ve tercih ettiğim bölüme yerleştirildim. Kısmet olursa Almanca öğretmenliğini örgün eğitim olarak okuyacağım. Ondan sonra da Açık Öğretim Fakültesi'nden ikinci bir bölüm okumayı düşünüyorum."

Patır, okumanın önemini vurgulamak için üniversite diplomasını alıp çocuklarıma miras bırakacağını söyledi.

Açık öğretimin kimsenin zamanını almadığına dikkati çeken Patır, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bence zamanında okuyamayan herkes açık öğretime kaydını yaptırmalı. Bu imkan şimdi var. Bizim zamanımızda yoktu. Olsaydı zaten ben başka ülkelere işçi olarak gitmezdim. Çevremdeki insanların açık öğretime kayıt yaptırmalarına yardımcı oluyorum. İnsanlara örnek olmaya çalışıyorum. Dileğim, herkesin okuması. Okumanın yaşı yoktur. Günümüzde açık öğretime verilen para da çok az bir miktar. Okumak isteyen gelsin, o parayı ben veririm. Zamanında okuyamayanlar şimdi okusunlar."

Patır, sınava hazırlanırken geçmiş yıllarda çıkan soruları ve internet üzerinden testler çözdüğüne işaret etti.

"Bu yaşında başarısıyla genç öğrencilere örnek"

Ula Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Şenol Kartal ise "İbrahim amca halk eğitim merkezindeki açık öğretim sınavlarına giren öğrencilerimiz arasında en başarılarındandı ve mezun oldu. Girdiği üniversite sınavı sonucunda Almanca öğretmenliğini kazandı. Bu yaşında başarısıyla genç öğrencilere örnek olacağını düşünüyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
72 yaşında üniversite okuyacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN