Türkiye'de üniversite okumaya yoğun ilgi

Türk üniversitelerinde eğitim almak isteyen yabancı öğrenciler burs için başvurdu. En çok başvuru Afganistan Somali ve Suriye'den

Giriş Tarihi: 2.9.2013
Başbakanlık tarafından Türkiye'de lisans, lisansüstü ve doktora eğitimi alan yabancı öğrencilere verilen Türkiye Bursu'na dünyadan başvuru yağdı. Dünya genelinden 55 bin kişi burs almak için başvurdu. Yapılan değerlendirmeler kapsamında 3600 kişiye burs verilirken, 400 kişiye de ücretsiz Türkçe eğitimi hakkı sağlandı. Dünyada üniversite okumak için başka bir ülkeye giden öğrenci sayısı yaklaşık 4 milyon civarında. En fazla uluslararası öğrenci çeken ülkeler ABD (yaklaşık 700 bin), İngiltere (yaklaşık 400 bin) ve Avustralya (yaklaşık 300 bin). Türkiye bu alanda yüzde 1'in altında olan payını öğrenci sayısını 44 bine ulaştırarak yüzde 1.1'in üzerine çıkardı. Türkiye'nin sahip olduğu 44 bin öğrencinin yaklaşık 10 bini Türkiye Bursu kapsamında okuyan öğrenciler. Türkiye'deki toplam yabancı öğrencilerin sayısının yüzde 23'ünü burslu öğrenciler oluşturmakta iken ABD, İngiltere, Avustralya, Fransa, Almanya ve Japonya gibi ülkelerde bu oran yüzde 5'in altında. Başbakanlık, Türkiye Bursu ile ülkelerinde başarılı olan lisans, yüksek lisans, doktora ve araştırma öğrencilerini ve üniversitelerini tanıtarak kendi imkanlarıyla okuyacak öğrencilerin Türkiye'yi tercih etmelerini amaçlıyor. Lisans düzeyinde yapılan 31 bin başvuruda en fazla başvuru Afganistan (5.751), Somali (2.376), Suriye (2.008) ve Yemen'den (1.453) geldi. Bu alanda listenin sürprizi 826 başvurunun geldiği Uganda oldu. Lisansüstü düzeyde ise 24 bin başvuru gerçekleşirken, burada da en fazla başvuru Pakistan (2.426), Filistin (1.313), Somali (1.130) ve Çin'den (664) geldi. Doktora düzeyinde burslara ise Pakistan (1.363), İran (525) ve Etiyopya (425) başvuru yaptı. Burslara ABD'den 21, İsrail'den 11, Ermenistan'dan 2 başvuru yapıldı. Öğrenciler, ön lisans/lisans için aylık 500 TL, yüksek lisans için 750, doktora için 1.000 TL burs alıyor. 2013'te en çok öğrenci kabul edilen 20 ülke şunlar: "Afganistan, Azerbaycan, Suriye, Kosova, Filistin, Kazakistan, Irak, Somali, Kırgızistan, Çin, Yunanistan, Endonezya, Mısır, Rusya, Yemen, Makedonya, Arnavutluk, İran, Fas ve Bosna Hersek."

Yeni üniversiteliler kayıt kuyruğuna
Üniversiteye kesin kayıt işlemleri, bugün başlıyor. Kayıtlar, 6 Eylül'e kadar devam edecek. 2-6 Eylül arasında kayıt yaptırmayanlar, kayıt hakkını kaybedecek. ÖSYM, üniversiteyi kazananların listesini, üniversite rektörlüklerine elektronik ortamda gönderdi. Üniversitelere kayıt hakkı kazananlar, gerekli belgelerle birlikte üniversitelerine giderek kayıtlarını yaptıracak. Adayların sınav sonuç belgesinde belirtilen tarihte kayıt yaptırmaları gerekiyor. Adaylar, kazandıkları üniversitelerin internet sitelerine girerek kendilerinden istenen belgeler ve kayıt yerlerini öğrenebilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'de üniversite okumaya yoğun ilgi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN